Akcenta top

Ranní zprávy 23.1.2014

Ranní zprávy 23.1.2014

Klíčové události

  • Eurozóna: Vládní dluh v poměru k HDP ve 3. čtvrtletí loňského roku poklesl na 92,7 % z 93,4 % ve 2. čtvrtletí.
  • USA: Žádosti o hypotéky vzrostly v týdnu do 17. ledna o 4,7 % ve srovnání s předcházejícím týdnem.

Vývoj na devizovém trhu

  • Obchodování koruny s eurem se během dne přesunulo z ranní úrovně 27,55 CZK/EUR pod hladinu 27,50 CZK/EUR v odpoledních hodinách. Podobně jako v předchozích dnech tohoto týdne nebyla zveřejněna žádná data, která by se výrazněji promítla do kurzu koruny. Několikahaléřové posílení české měny tak lze připsat spíše technickým faktorům. Ani dnešek nepřinese žádná čerstvá data z domácí ekonomiky. Obchodování koruny k euru by se mělo pohybovat v blízkosti hladiny 27,50 CZK/EUR. I nadále platí, že z nadhledu posledních dnů má koruna nakročeno spíše k dalšímu oslabení. Důležitou hladinou je z tohoto pohledu letošní korunové minimum na úrovni 27,55 CZK/EUR.
  • Zisky si ve středu koruna připsala i k americké měně a vrátila se zpět pod hladinu 20,30 CZK/USD. Nad úrovní 20,30 tak koruna příliš dlouho nevydržela. Další směřování koruny je i nadále odvislé od vývoje na měnovém páru EURUSD. Koruně se dařilo i vůči polskému zlotému. Během odpoledne se kurz nacházel v blízkosti úrovně 6,60 CZK/PLN.
  • Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint dopoledne k euru posiloval, odpoledne oslaboval a souhrnně za celý den víceméně stagnoval. V závěru dne se kurz nacházel v pásmu 302 – 303 HUF/EUR. Obchodování zlotého k euru se až na výjimky odehrávalo v pásmu 4,16 – 4,165 PLN/EUR. Krátkodobý postranní trend pokračoval i na hlavním měnovém páru EURUSD. Stejně jako v předchozích dnech chyběla ekonomická data, která by udala obchodování směr. Takto se tedy vše podstatné odehrávalo v hranicích 1,354 – 1,358 USD/EUR. Ledy by se mohly pohnout již dnes, když na obou stranách Atlantiku budou zveřejněny předstihové indikátory a v USA navíc data z trhu nemovitostí. Pravděpodobnější pohyb na eurodolaru je dolů, tj. oslabení eura na úroveň 1,35 a níže. Seshora je kurz omezen úrovní 1,362 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI (leden)
  • Německo: Index nákupních manažerů PMI (leden)
  • Polsko: Záznam z jednání polské centrální banky NBP
  • USA: Prodeje již postavených domů (prosinec), Index PMI (leden), Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (v týdnu do 18. ledna)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností