ČR: Podle pravidelného průzkumu ČNB, tzv. Šetření úvěrových podmínek bank, banky v 1. čtvrtletí neočekávají změnu úvěrových standardů u podnikových úvěrů, ale čekají naopak zpřísnění u spotřebitelských půjček a úvěrů na bydlení.
Světová ekonomika podle mezinárodního měnového fondu letos vzroste o 3,9 %.
USA: Index výrobní aktivity z oblasti Chicaga v prosinci vzrostl na hodnotu 0,27 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se na úvod týdne vůči euru pohybovala v okolí hladiny 25,40 CZK/EUR, respektive především lehce pod touto hladinou. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější domácí makroekonomická data a tak je nutné s povděkem kvitovat alespoň rozhovor s guvernérem bankovní rady ČNB J. Rusnokem, ve kterém guvernér například uvedl, že zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím únorovém zasedání vidí jako poměrně pravděpodobné s ohledem na vývoj ekonomiky v souladu s prognózou ČNB. Zároveň prohlásil, že ČNB bude letos zvyšovat sazby minimálně dvakrát, což lze přeložit i tak, že sazby mohou být zvýšeny i vícekrát. A v neposlední řadě vývoj české měny J. Rusnok ohodnotil tak, že současný vývoj kurzu koruny ČNB nijak neznervózňuje.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru probíhalo na úvod týdne zhruba v rozmezí 20,70 – 20,80 CZK/USD s mírným posílením koruny. Vůči polskému zlotému pokračovalo v pondělí obchodování těsně pod hladinou 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru na úvod týdne oslabil a v průběhu dne se pohyboval nad hladinou 309 HUF/EUR, zatímco polský zlotý vůči euru dokázal posílit a v závěru odpoledne zamířil pod úroveň 4,17 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se euro vůči americkému dolaru v pondělí pohybovalo především kolem hladiny 1,225 USD/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná zajímavější makroekonomická data, která by mohla do kurzu eurodolaru promluvit a podobně tomu bude i dnes. Naopak druhá polovina týdne bude bohatá na důležité makroekonomické statistiky (ve čtvrtek zasedání Evropské centrální banky a v pátek předběžný odhad HDP v USA za 4. čtvrtletí) a tím pádem pravděpodobně i na pohyby na měnovém páru EURUSD.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry (leden)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (leden)
Polsko: Peněžní zásoba M3 (prosinec)
USA: Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (leden)