Akcenta top

Ranní zprávy 23.10.2013

Ranní zprávy 23.10.2013

Klíčové události

  • Německo: Německá vláda zachovala prognózu hospodářského růstu v letošním roce a mírně jí zlepšila pro nadcházející rok. Ministerstvo hospodářství očekává růst HDP v roce 2013 o 0,5 % a v roce 2014 o 1,7 %.
  • USA: Počet nových pracovních míst se v září zvýšil o 148 tisíc na 136,29 milionů, uvedlo ministerstvo práce. Většinový konsenzus očekával 180 tisíc nových míst, výsledek tak investory negativně překvapil. Situace na trhu práce v kombinaci s obavami ohledně rozpočtové stability nahrávají do karet americké centrální bance (Fedu), aby zůstala zdrženlivá ohledně omezení programu kvantitativního uvolňování a nadále podporovala ekonomický růst Spojených států.

Vývoj na devizovém trhu

  • Vývoj koruny vůči euru byl včera rozkolísaný. Do začátku odpoledne se domácí měně dařilo posilovat k silnějším úrovním, a to až k hranici 25,68 CZK/EUR. V druhé polovině obchodní seance kurz obrátil trend a koruna o své nově nabyté zisky přišla. V průběhu pozdních odpoledních hodin se pohybovala na úrovni 25,77 CZK/EUR.
  • Na páru s americkým dolarem se domácí měně významně dařilo. Koruna odpoledne prudce posílila a do závěru obchodní seance si připsala téměř 15 haléřů k dobru, kolem 17. hodiny se pohybovala na 18,71 CZK/USD. K silnějším úrovním koruny mohly dopomoci i negativní výsledky dat ze Spojených států. Vůči zlotému koruna také posilovala a kurz se dostal pod hranici 6,16 CZK/PLN, kvůli korekci během pozdního odpoledne však o své zisky přišla a ukončila na 6,18 CZK/PLN.
  • Obchodování ve středoevropském regionu bylo doprovázeno posilujícím trendem jak zlotého, tak forintu. K výraznému posílení však došlo až v průběhu odpoledních hodin, během dopoledne obě měny vůči euru mírně ztrácely. Zlotý se kolem 17. hodiny kotoval na 4,161 PLN/EUR, forint uzavřel na hladině 292,42 HUF/EUR a pohybuje se tak na nejsilnějších úrovních od poloviny července.
  • Na hlavním měnovém páru se kurz převážnou část dne pohyboval do strany. Po druhé hodině společná evropská měna začala skokově posilovat v návaznosti na zveřejněná data ze Spojených států. Euro vůči dolaru posílilo do závěru odpoledne k hladině 1,377 USD/EUR a kurz se tak pohybuje na nejvyšší hranici od listopadu 2011.

Dnešní očekávaná data a události

  • USA: FHFA Index cen domů (srpen), MBA Žádosti o hypotéku (týden)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností