Akcenta top

Ranní zprávy 23.10.2017

Ranní zprávy 23.10.2017
CZ2017-10-23 

Klíčové události

  • Německo: Index cen výrobců v září +0,3 % m/m a 3,1 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v srpnu v přebytku 33,3 mld. EUR. 
  • USA: Prodeje existujících domů v září: 5,39 mil.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna v posledním týdnu před volbami do Poslanecké sněmovny PČR vůči euru dále posilovala pod hranici 25,70 CZK/EUR. Během pátečního pozdního odpoledne se podívala až k hladině 25,63 CZK/EUR, přičemž v závěru odpoledne ukončila na 25,67 CZK/EUR. Česká měna se tak aktuálně pohybuje na hodnotách, na kterých se nacházela naposledy před 7. listopadem 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila kurzové intervence. 
  • USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny k americkému dolaru v minulém týdnu probíhalo výhradně pod hladinou 22 CZK/USD a v pátek domácí měna lehce korigovala zisky z předešlých dní. V závěru odpoledne se kotovala na 21,77 CZK/USD. Pro vývoj kurzu bude v tomto týdnu velmi důležité zasedání Evropské centrální banky (ECB). Na páru se zlotým koruna nejdříve posilovala pod hranici 6,06 CZK/PLN, poté se vrátila k 6,07 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint v průběhu pátku slábl k 308,6 HUF/EUR, odpoledne pak část ztrát umazal a uzavřel na 307,8 HUF/EUR. Zlotý vůči euru v první polovině dne slábl k 4,247 PLN/EUR, odpoledne pak obrátil směr a ukončil v černých číslech na 4,23 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar v pátek umazal ztráty ze čtvrtka a do konce evropské seance posílil k 1,179 USD/EUR. Klíčovou událostí a zároveň důležitým mezníkem pro eurodolar bude v příštím týdnu čtvrteční zasedání ECB. Prezident ECB. Mario Draghi na zářiovém zasedání slíbil, že v říjnu budou zveřejněny detaily dalšího vývoje programu tzv. kvantitativní uvolňování (QE). Možných scénářů je hned několik, přičemž nejpravděpodobnější je, že program QE bude prodloužen o dalších šest až devět měsíců, tzn. až do září 2018 s měsíčním objemem nakupovaných cenných papírů ve výši 25 – 40 mld. eur při zachování úrokových sazeb na současných hodnotách. Co se týče katalánské krize, tak spory o její nezavilost se sice zatím projevují primárně na španělských trzích s určitým přesahem na jihoevropské dluhopisy, ale s eurem zatím v podstatě nijak nehýbají.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (říjen), Projev člena ECB Praeta
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností