Akcenta top

Ranní zprávy 23.11.2015

Ranní zprávy 23.11.2015
CZ2015-11-23

Klíčové události

 • Německo: Index cen výrobců v říjnu -2,3 % r/r. 
 • Maďarsko: Průměrná mzda v září +5,1 % r/r. 
 • Eurozóna: Prezident ECB Mario Draghi upozornil, že ECB je připravena v rámci dalšího uvolnění měnové politiky jednat všemi dostupnými prostředky. Dodal, že program kvantitativní uvolňování (QE) je velmi silný a flexibilní nástroj k dosažení cílů ECB. 
 • USA: Člen Fedu James Bullard uvedl, že americká ekonomika vstoupí do éry hospodářského oživení s mírou nezaměstnanosti pod úrovní 5 procent. K tempu očekávaného utahování měnové politiky řekl, že bude závislé na nově přicházejících datech a Fed na to musí být připraven. Dodal také, reálná spotřeba domácností bude ve 4. kvartále velmi slušná a bude patřit k silným stránkám americké ekonomiky.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na měnovém páru koruna vůči euru během celého uplynulého týdne panovalo bezvětří. Pohyby kurzu se odehrávaly jen v těsné vzdálenosti od hranice 27 CZK/EUR. Tento týden neočekáváme, že by se scénář změnil a koruna pravděpodobně zůstane přikovaná k intervenční hranici i v nadcházejících dnech. Co se týče ekonomických dat, tak v pátek nebyly zveřejněny žádné nové údaje. To samé platí i pro dnešek. Nová data jsou na programu až v pátek, kdy se dozvíme revidovaný výsledek HDP za 3. čtvrtletí. 
 • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna na páru s americkým dolarem reagovala na vývoj na hlavních trzích. V průběhu dne ztrácela a do pozdních odpoledních hodin oslabila k hladině 25,34 CZK/USD. Do červených čísel se dostala i vůči zlotému. Kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,372 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo polskému zlotému, který dopoledne posílil k 4,235 PLN/EUR. Odpoledne došlo k mírné korekci a zlotý uzavřel na 4,242 PLN/EUR. Forint v dopoledních hodinách rovněž posílil a dostal se až k úrovni 308,7 HUF/EUR, tedy k nejsilnějším hodnotám za poslední měsíc. Následně však obrátil směr a během odpoledne se dostal do ztrát a ukončil na 310,5 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru se odehrával pod taktovkou amerického dolaru, který do konce evropské obchodní seance posílil k hranici 1,066 USD/EUR a umazal tak ztráty ze čtvrtka. Do dění na trhu se nejdříve promítla slova prezidenta ECB M. Draghiho a poté dolaru pomohlo i optimistické vyjádření J. Bullarda z Fedu. Dnes bude zveřejněno hned několik ekonomických dat, která by s eurodolarem mohla alespoň lehce zahýbat.

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Index PMI ve službách (listopad), Index PMI ve výrobním sektoru (listopad) 
 • Německo: Index PMI ve službách (listopad), Index PMI ve výrobním sektoru (listopad) 
 • USA: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad), Prodeje existujících domů (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností