USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +0,1 % t/t. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu -1,2 % m/m. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 239 tisíc. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v listopadu poklesla ze 100,7 b. na 98,5 b. V zápise z posledního zasedání americké centrální banky (Fedu) bylo uvedeno, že někteří členové rady guvernérů považují nízkou inflaci za důvod k vyčkávání s dalším zvýšením úrokových sazeb minimálně pro „dohlednou dobu“.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna včera vystřídala pohyby na obě strany, kdy v dopoledních hodinách slábla k hranici 25,50 CZK/EUR, odpoledne se pak přesunula k silnějším hodnotám a uzavřela se ziskem na 25,46 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru nabrala zisky v rozsahu 6ti haléřů a kolem 17. hodiny se pohybovala u hladiny 21,60 CZK/USD. Zisky koruny byly primárně reakcí na vývoj na hlavním měnovém páru, kde americký dolar ztrácel. Pohyby koruny na páru se zlotým se odehrály především v rozmezí 6,04 – 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint včera navázal na ztráty z úterý a po 14. hodině oslabil k hladině 313,8 HUF/EUR. Dostal se tak k nejslabším hodnotám za posledních 7 měsíců. V pozdějších odpoledních hodinách se vývoj na trhu ještě obrátil v jeho prospěch a ztráty částečně zredukoval k úrovni 312,9 HUF/EUR. Polskému zlotému se naopak dařilo a rozšířil zisky z předchozích dní. V závěru odpoledne se kotoval na 4,209 PLN/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru jsme včera byly svědky slábnoucího amerického dolaru, který do konce evropské seance ztrácel k 1,179 USD/EUR. Ztráty dolaru nebyly způsobeny ani tak americkými makrodaty, ale spíše slovy guvernérky Fedu J. Yellenové. Yellenová uvedla, že si je velmi nejistá, zda inflace v dohledné době skutečně vykáže oživení, a že bere v potaz i možnost, že růst cen zůstane relativně nízký i v horizontu několika příštích let. Co se týče nových čísel z americké ekonomiky, tak objednávky zboží dlouhodobé spotřeby sice lehce zaostaly za očekáváními a pokles spotřebitelské důvěry rovněž nebyl dvakrát příznivý, přesto ale dolar na nové statistiky příliš nereagoval.
Očekávaná data a události
Německo: Hrubý domácí produkt (3. kvartál), Index PMI ve výrobním sektoru (listopad), Index PMI ve službách (listopad)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad), Index PMI ve službách (listopad), Projev člena ECB Praeta a Coeurera