Klíčové události
• ČR: Česká národní banka a Ministerstvo financí doporučily zatím nestanovovat termín přijetí eura.
• Německo: Index spotřebitelské důvěry podle agentury GfK v lednu vzrostl na 9,4 bodu.
• USA: Hrubý domácí produkt podle zpřesněného odhadu ve 3. čtvrtletí vzrostl o 2,0 % anualizovaně. Prodeje stávajících domů v listopadu poklesly o 10,5 % m/m. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v prosinci vzrostl na 6 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
• EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem se nic zajímavého nestalo a nadále se obchodovalo v těsné blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Obchodování těsně nad hladinou 27 CZK/EUR trvá na drobné výjimky již od začátku letošního července a do konce letošního roku se velmi pravděpodobně v tomto směru již nového nestane. Včera nebyla zveřejněna žádná důležitější ekonomická data a i dnes bude ekonomický kalendář prázdný. Z několika zajímavějších statistik lze v příštím vybrat indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry, které by však kurz koruny neměly ovlivnit.
• USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna během dne pozvolna posilovala a v závěru odpoledne se nacházela v blízkosti úrovně 24,60 CZK/USD. Zpřesněný odhad HDP v USA a data z trhu nemovitostí se do kurzu dolaru příliš nepromítly. Obchodování koruny vůči dolaru v pásmu 24,50 – 25 CZK/USD se pro nadcházející dva dny jeví jako nejpravděpodobnější varianta. Na měnovém páru s polským zlotým koruna během úterý lehce posílila.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý z denního nadhledu v úterý k euru stagnoval a pohyboval se v rozmezí 4,23 – 4,25 PLN/EUR. Obchodování maďarského forintu vůči euru probíhalo převážně pod hladinou 314 HUF/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý pokračovalo posilování společné evropské měny. Euro se během odpoledních hodin přiblížilo na dohled hladině 1,10 USD/EUR, což jsou hodnoty, na kterých se euro pohybovalo těsně po výsledku zasedání americké centrální banky (Fed) v minulém týdnu. Dnes budou zveřejněna další data z americké ekonomiky a bude zajímavé sledovat, zda se obchodování udrží v rozmezí 1,08 – 1,105 USD/EUR, či zda euro zamíří nad prosincová maxima, tj. nad hladinu 1,105 USD/EUR.
Očekávaná data a události
• Francie: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (3. čtvrtletí)
• Polsko: Míra nezaměstnanosti (listopad)
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (listopad), Osobní příjmy a osobní výdaje (listopad), Jádrové výdaje na osobní spotřebu (listopad), Prodeje novostaveb (listopad), Index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity (prosinec)