Akcenta top

Ranní zprávy 23.12.2020

Ranní zprávy 23.12.2020
CZ2020_12_23

Jedná se o poslední ranní zprávy v letošním roce. Přejeme Vám veselé Vánoce a šťastný nový rok.

Klíčové události

  • Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentura GfK v průzkumu na leden poklesla na -7,3 z prosincových -6,8 bodu.
  • Polsko: Peněžní nabídka M3 v listopadu vzrostla o 16,1 % r/r.
  • USA: Růst americké ekonomiky ve 3. čtvrtletí zlepšen na 33,4 % anualizovaně. Spotřebitelská důvěra v prosinci poklesla na 88,6 z listopadových 96,1 bodu. Prodeje starších domů v listopadu poklesly o 2,5 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru v úterý dopoledne oslabila a v průběhu odpoledne převažovalo obchodování na horní straně hladiny 26,30 CZK/EUR. Tvrdý brexit v kombinaci s novou mutací Covidu19 koruně nesvědčí a testování hranice 26 CZK/EUR se tak odkládá. Pro závěr letošního roku se momentálně jeví pravděpodobněji obchodování koruny v rozmezí 26,20 - 26,50 CZK/EUR. Poslanecká sněmovna včera schválila návrh na zrušení supehrubé mzdy. Schodek státního rozpočtu v příštím roce tak může velmi snadno přesáhnout plánovaných 320 mld. korun. Vzhledem k tomu, že s velmi hlubokými schodky veřejných financí pracuje pro příští rok drtivá většina zemí EU, tak zatím není příliš pravděpodobné, že by se rychlé zadlužování ČR dostalo do hledáčku finančních trhů.
  • USDCZK&PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v úterý oslabila a v závěru odpoledne se nacházela těsně nad úrovní 21,60 CZK/USD. Pro vývoj koruny do koce roku bude klíčový vývoj na eurodolaru. Vůči polskému zlotému se obchodovalo v rozmezí 5,82 – 5,85 CZK/PLN. Pokud se polská centrální banka vyvaruje dalších intervencí, tak je obchodování v rozmezí 5,80 – 5,90 CZK/PLN do konce roku nejpravděpodobnějším scénářem.
  • EURHUF&EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera oslabil nad hladinu 362 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo především těsně nad hladinou 4,50 PLN/EUR. O vývoji středoevropských měn bude do konce roku rozhodovat sentiment na trzích a zvýšení rizikové averze může tyto měny poslat na slabší hodnoty.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice euro zkraje úterního odpoledne testovalo hladinu 1,225 USD/EUR, ale následně začalo celkem rychle ztrácet. Do konce letošního roku nelze vzhledem k aktuální situaci (mutace Covidu19, tvrdý brexit) vyloučit zvýšenou volatilitu na hlavním měnovém páru. Silný apreciační trend eura z posledních týdnů se zdá být přerušen.

Očekávaná data a události do konce letošního roku

  • ČR: Konjunkturální průzkum (prosinec)
  • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (listopad), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (listopad), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností