Akcenta top

Ranní zprávy 23.2.2018

Ranní zprávy 23.2.2018
CZ2018-02-23 

Klíčové události

  • Německo: IFO index podnikatelské nálady v únoru poklesl ze 117,6 b. na 115,4 b. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 222 tisíc. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru během ranních hodin posílila k hladině 25,31 CZK/EUR a tyto menší zisky si udržela do konce obchodní seance. Ve večerních hodinách jsme pak byli svědky korekce, kdy se kurz vracel k 25,36 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruně se včera dařilo i na dalších měnových párech. Na páru s americkým dolarem dosáhla po 16. hodině k úrovni 20,50 CZK/USD, později silnější hodnoty lehce korigovala a uzavřela na 20,56 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruna podívala k hranici 6,046 CZK/PLN, poté ale větší část zisků odevzdala zpět a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,06 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint pokračoval ve slábnoucím trendu a do závěru odpoledne se jeho kurz vůči euru zvýšil k 313,2 HUF/EUR. I polský zlotý čelil oslabujícím tlakům, podařilo se mu však zůstat resistentní a během pozdního odpoledne se pohyboval na 4,178 PLN/EUR, tedy na lehce silnějších hodnotách než ráno. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru mělo na vrch euro, které v průběhu odpoledne posílilo k 1,235 USD/EUR. Včera byl zveřejněn zápis z posledního (lednového) zasedání Evropské centrální banky (ECB), které potvrdilo, že na rozdíl od optimistické a většinově jestřábí nálady v Radě guvernérů Fedu je nálada v Měnovém výboru ECB rozpolcena, kdy na jedné straně stojí jestřábí zástupci, kteří si přejí ukončení kvantitativního uvolňování ideálně ještě v letošním roce. Na druhé straně stojí více holubičí zástupci, kteří dbají na to, aby utahování měnové politiky nebylo příliš unáhlené, a aby zvyšování úrokových sazeb nebylo očekáváno příliš brzy po ukončení programu nákupů aktiv. Zápis nicméně ukázal, že inflace (která je pro ECB nejdůležitější ekonomický indikátor) a její zrychlující dynamika přiměla členy výboru, aby na některém z dohledných jednání znovu přehodnotili současnou politiku. Podle zápisu bylo ale na přehodnocení politiky na lednovém zasedání ještě příliš brzy.

Očekávaná data a události

  • Německo: Hrubý domácí produkt (4. kvartál)
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti (leden)
  • Eurozóna: Harmonizovaná inflace (leden), Projev člena ECB (Coeurera)
  • USA: Projevy členů Fedu (Mestera, Williamse)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností