Akcenta top

Ranní zprávy 23.3.2015

Ranní zprávy 23.3.2015

Klíčové události

  • Slovensko: Míra nezaměstnanosti klesla v únoru na 12,3 %. 
  • Maďarsko: Průměrné mzdy v lednu +4,1 % r/r. 
  • Německo: Index cen výrobců v únoru -2,1 % r/r. 
  • EU: Běžný účet platební bilance v lednu v přebytku 29,4 mld. EUR. Nejvyšší politici EU v pátek odsouhlasili prodloužení sankcí proti Rusku za jeho postup na Ukrajině do konce roku 2015. Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání se zástupci evropských institucí a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem oznámila, že Řecko v příštích dnech předloží evropským partnerům seznam konkrétních reformních záměrů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna v pátek rozšířila ztráty z předchozích dní a v průběhu odpoledne oslabila k hranici 27,50 CZK/EUR. V závěru obchodní seance se pohybovala úrovni 27,47 CZK/EUR. Nových dat z domácí ekonomiky se tento týden nedočkáme. Důležitou událostí bude čtvrteční jednání ČNB. Vzhledem oslabujícímu trendu koruny je v nejbližších dnech testovaní hladiny 27 CZK/EUR méně pravděpodobné a do zasedání ČNB by se mělo primárně obchodovat v širším okolí hladiny 27,50 CZK/EUR.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem posílila na hranici 25,45 CZK/USD. Vývoj domácí měny vůči zlotému se obešel bez výraznějších pohybů. Kurz se kolem 17. hodiny kotoval v blízkosti 6,643 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forint si připsal ztráty a oslabil nad hranici 305,0 HUF/EUR. Nedařilo se ani zlotému, který se během odpoledne dostal až k hladině 4,14 PLN/EUR. V závěru obchodní seance se pohyboval na úrovni 4,136 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Vývoj na hlavním měnovém páru byl v uplynulých dnech jako na houpačce. Výjimkou nebyl ani samotný závěr týdne, kdy eurodolar zamířil k úrovni 1,08 USD/EUR a euro se tak opět dostalo na silnější hodnoty. Přes den nebyla zveřejněna žádná důležitá data. To, co trhům udávalo směr, byly jednak dozvuky ze středečního jednání Fedu, a jednak situace okolo Řecka. Co se týče řecké krize, tak v současné době je klíčové především to, aby byly odsouhlaseny rozpočtová opatření a další reformy. Pokud se tak stane, Řecko pravděpodobně obdrží od mezinárodních věřitelů potřebné finance, a alespoň krátkodobě se tak vyhne hrozícímu bankrotu.

Očekávaná data a události

  • EU: Projev prezidenta ECB Maria Draghiho
  • USA: Prodeje existujících domů (únor), Projevy členů Fedu

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností