Akcenta top

Ranní zprávy 23.4.2015

Ranní zprávy 23.4.2015

Klíčové události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v eurozóně podle předb. dat v dubnu na úrovni -4,6 b.
  • USA: Prodeje starších domů v březnu dosáhly 5,19 miliónů. FHFA Index cen domů v únoru +0,7 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Pohyby koruny na páru s eurem byly relativně malé. Koruna zprvu oslabila k hladině 27,46 CZK/EUR, do pozdního odpoledne se však vrátila k úrovni 27,42 CZK/EUR. Z pohledu celého regionu lze včerejší vývoj koruny hodnotit kladně, jelikož jako jediná ze středoevropských měn neukončila ve ztrátě. Ani dnes nebudou zveřejněny žádné nové údaje z domácí ekonomiky. Pro nadcházející dny očekáváme, že obchodování koruny se obejde bez významnějších výkyvů. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Korunu doprovázela nízká volatilita i vůči americkému dolaru. Domácí měně se sice podařilo v dopoledních hodinách posílit k hranici 25,40 CZK/USD, během odpoledne o své zisky přišla a kolem 17. hodiny se kotovala na 25,56 CZK/USD. Vůči zlotému se jí podařilo mírně posílit a udržet se silnějších hodnotách. Na konci obchodní seance se pohybovala na úrovni 6,56 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny ukončily v červených číslech. Jednoznačně nejhorší výsledek předvedl forint, který oslabil těsně k hladině 302,0 HUF/EUR. Obchodování zlotého vůči euru se přesunulo nad hranici 4,0 PLN/EUR. Zlotý své ztráty však částečně korigoval a uzavřel na 3,99 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Dopoledne byly zveřejněny lehce příznivé komentáře ohledně postupů při jednání s Řeckem, na což euro reagovalo posílením k 1,08 USD/EUR. Po poledni se karta obrátila, jelikož se v médiích objevila zpráva o tom, že Řecko v pátek nepředstaví seznam ekonomických reforem, jak se očekávalo. Společná evropská měna své zisky odevzdala a dostala se do ztrát poté, co vyšla čísla z amerického realitního trhu, které byla překvapivě dobrá. Kurz eurodolaru se kolem 17. hodiny pohyboval v blízkosti 1,072 USD/EUR. Ekonomický kalendář dnes nabídne řadu důležitých dat, která by eurodolar mohla výrazněji rozhýbat.

Očekávaná data a události

  • Německo: GfK Index spotřebitelské nálady (květen), Index PMI ve výrobním sektoru (duben), Index PMI ve službách (duben)
  • Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (duben), Index PMI ve službách (duben)
  • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, Index PMI ve výrobním sektoru (duben), Prodeje nových domů (březen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností