Akcenta top

Ranní zprávy 23.4.2018

Ranní zprávy 23.4.2018
CZ2018-04-23 

Klíčové události

  • ČR: Podle průzkumu Ministerstva financí růst HDP v nadcházejících letech zpomalí z letošních 3,5 % na 2,5 % v roce 2021. Dojde i k posilování koruny vůči euru až na 23,80 CZK/EUR v roce 2021.
  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v dubnu oproti březnu vzrostla o 0,4 procentního bodu.
  • Německo: Ceny průmyslových výrobců v březnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 1,9 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu 

  • EURCZK: Koruna v závěru minulého týdne poměrně výrazně oslabila. Zatímco v pátek ráno se pohybovala lehce nad hladinou 25,30 CZK/EUR, tak v závěru odpoledne se nacházela těsně pod úrovní 25,40 CZK/EUR. Za oslabením koruny nestála domácí makroekonomická data, ostatně žádná pro kurz koruny významná nebyla ani zveřejněna, nýbrž negativní sentiment na finančních trzích, který se podepsal pod oslabení všech středoevropských měn. Za pozornost stál zveřejněný průzkum Ministerstva financí týkající se výhledu na kurz koruny v nadcházejících letech. Podle průzkumu, který je založen na prognózách finančních institucí, bude koruna letos i v nadcházejících letech posilovat až na průměrných 23,90 CZK/EUR v roce 2021. Samozřejmě, že toto číslo je s ohledem na délku prognózy nutno brát s rezervou. Každopádně platí, že posilování koruny vůči euru je v nadcházejících letech určitě tou pravděpodobnější variantou, pokud vyjdeme z předpokladu stabilních ekonomických podmínek v ČR a v eurozóně.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna v pátek oslabila i vůči americkému dolaru, a to o téměř 20 haléřů. V závěru odpoledne se nacházela těsně pod hladinou 20,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým obchodování v pátek setrvalo těsně pod hladinou 6,10 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: V pátek se nedařilo ani dalším středoevropským měnám. Maďarský forint vůči euru rovněž oslabil a v odpoledních hodinách se pohyboval nad hladinou 310 HUF/EUR. Polský zlotý oslabil na odpoledních 4,17 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru v závěru minulého týdne oslabilo euro vůči americkému dolaru a obchodování se přesunulo výrazněji pod hladinu 1,23 USD/EUR. Jedním z důvodů ztrát eura může být blížící se zasedání Evropské centrální banky (26/4) a předpoklad, že ECB nebude úplně spokojena s mírně slabším vývojem evropské ekonomiky v posledních měsících. 

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů PMI (duben) – předběžný odhad
  • Polsko: Maloobchodní tržby (březen)
  • USA: Kompozitní index nákupních manažerů PMI (duben) – předběžný odhad, Prodeje starších domů (březen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností