ČR: Agentura ČTK uvedla, že ministerstvo financí poslalo k připomínkám návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty, který zavádí druhou sníženou sazbu DPH deset procent. Norma zároveň ponechává základní sazbu 21 procent a sníženou 15 procent a ruší zavedení jednotné sazby DPH. Ta měla být od ledna 2016 ve výši 17,5 procenta.
Německo: Index PMI v květnu dosáhl úrovně 56,1 bodů.
Eurozóna: Index PMI v průmyslu se v květnu pohybuje na úrovni 52,5 bodů.
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 326 tisíc. Markit PMI v průmyslu v květnu dosáhl 56,2 bodů. Prodeje existujících domů v dubnu dosáhly 4,65 mil. jednotek.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna se vůči společné evropské měně opět držela v blízkosti hladiny 27,44 CZK/EUR. Minimální volatilitu na trhu udržuje absence nových dat z tuzemské ekonomiky, chybí ale i spekulativní sentiment, který by kurz od současných úrovní výrazněji vzdálil. Lze očekávat, že vývoj koruny se ani během příštího týdne příliš nezmění.
CZK/USD & CZK/PLN: Vývoj koruny na páru s americkým dolarem se i včera obešel bez jakéhokoliv trendu. Kurz se v průběhu dne pohyboval do strany kolem hladiny 20,09 CZK/USD. Domácí měna vůči zlotému zprvu posílila, avšak během odpoledne své zisky umazala a ukončila na 6,583 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých měn středoevropského regionu se včera dařilo zejména zlotému, který do pozdního odpoledne posílil k hladině 4,169 PLN/EUR. Forint čelil mírným výkyvům na obě strany. Uzavřel nepatrně silnější na úrovni 303,08 HUF/EUR.
USD/EUR: Hlavní měnový pár opět navázal na nízkou volatilitu z předešlých dní. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hranici 1,366 USD/EUR. Stejně jak včerejší, tak i dnešní data pravděpodobně s eurodolarem znatelně nezahýbají. Příští týden nabídne celou řadu nových dat. Lze však očekávat, že zásadní vliv na vývoj eurodolaru bude mít až zasedání ECB, které se uskuteční v prvním červnovém týdnu.
Očekávaná data a události
Německo: IFO Index podnikatelské nálady (květen), Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí)