ČR:Státní dluh bude na konci letošního roku podle ministra financí A. Babiše činit 1,613 biliónu korun.
Polsko:Důvěra mezi průmyslovými podniky v květnu poklesla na 8,1 z dubnových 9,6 bodu.
USA:Index výrobní aktivity z okolí Chicaga v dubnu vzrostl na 0,49 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo na úvod nového týdne v těsné blízkosti hladiny 26,50 CZK/EUR. V souhrnu za celý den koruna lehce oslabila. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky a podobně tomu bude i dnes. Jednou z nemnoha zajímavějších ekonomických statistik bude v tomto týdnu zveřejnění indikátorů důvěry v domácí ekonomiku (24. května). V minulém týdnu sice koruna zamířila hlouběji pod hladinu 26,50 CZK/EUR, výraznější zisky však nevytěžila. Obchodování tak pro nadcházející dny zůstává otevřené bez jednoznačného směru.
USDCZK & PLNCZK: Zatímco obchodování koruny vůči euru v pondělí příliš zajímavé nebylo, tak na měnovém páru s americkým dolarem koruna dokázala dále posílit a rozšířit zisky ze závěru minulého týdne. V pondělí odpoledne se obchodovalo pod hladinou 23,60 CZK/USD, což jsou nejsilnější hodnoty koruny od loňského května. Za posílením koruny stojí primárně pohyby na eurodolaru. Vůči polskému zlotému koruna mírně oslabila. Během dne se obchodovalo převážně nad hladinou 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny na úvod týdne vůči euru stagnovaly. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v rozmezí 4,18 – 4,20 PLN/EUR a maďarský forint v pásmu 308 – 309 HUF/EUR. Dnes bude v Maďarsku o úrokových sazbách rozhodovat tamní centrální banka. Neočekávám však, že by nadcházející zasedání nějak významněji promluvilo do kurzu forintu.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na začátku týdne dařilo euru, které vůči dolaru dále posilovalo a zamířilo nad hladinu 1,12 USD/EUR. V závěru odpoledne se dokonce obchodovalo na úrovni 1,126 USD/EUR. Společné evropské měně podobně jako v minulém týdnu pomáhá pozitivní výhled trhů na vývoj evropské ekonomiky. Dnes se navíc dočkáme zajímavých dat z eurozóny (indexy PMI) a z Německa (Ifo index), které mohou euru pomoci v dalším posílení.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI – kompozitní (květen)
Německo: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (1. čtvrtletí), Index podnikatelského klimatu Ifo (květen)
USA: Index nákupních manažerů PMI – kompozitní (květen), Prodeje novostaveb (duben), Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (květen)