EU: USA nejspíše již od června neprodlouží nynější dočasnou výjimku pro EU z cel na dovoz oceli a hliníku.
Maďarsko:Tamní centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,90 %.
USA:Index průmyslové aktivity z okolí Richmondu v květnu vzrostl na hodnotu 16 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna sice v úterý brzy ráno vůči euru posílila, ale již v průběhu úterního dopoledne se obchodování rychle vrátilo zpět k úrovni 25,70 CZK/EUR a lehce nad touto hladinou se následně obchodovalo po zbytek dne. Domácí makroekonomický kalendář byl v úterý opět prázdný a ani dnešek nenabídne žádné zajímavější data z domácí ekonomiky. Nejbližší vývoj koruny tak zůstává ve vleku vývoje ve středoevropském regionu, v širším kontextu je ovlivněn negativním sentimentem na trzích emerging markets. Testování hodnoty 25,85 CZK/EUR ze začátku května nelze během nadcházejících dnů zcela vyloučit.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice v úterý v brzkých ranních hodinách posílila k úrovni 21,70 CZK/USD, ale během dne následně kontinuálně ztrácela a v závěru odpoledne se nacházela nad hladinou 21,80 CZK/USD. Obchodování koruny vůči polskému zlotému se v úterý přesunulo k hranici 6 CZK/PLN a během dne nebyly výjimkou obchody nad touto hranicí.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny sice do úterního obchodování vstoupily posílením proti společné evropské měně, avšak během dne ranní zisky odevzdaly. Maďarský forint den zakončil nad hladinou 318 HUF/EUR, když zasedání Maďarské centrální banky (MNB) do vývoje forintu příliš nepromluvilo. Aktuální slabší hodnoty forintu MNB nepochybně vyhovují. Polský zlotý se v úterý pohyboval pod hladinou 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý opět mírně posilovalo euro, které se během dne podívalo na hladinu 1,18 USD/EUR. Významnější zisky si v dnu bez důležitějších statistik euro nakonec nepřipsalo a zavíralo pod zmíněnou úrovní 1,18. Dnešek bude na makroekonomické statistiky výrazně bohatší a určitě se tak dočkáme i výraznějších pohybů na eurodolaru. Z dolní strany je klíčová hladina 1,171 USD/EUR, což je nejenom minimum tohoto týdne, ale také nejslabší hodnota eura od konce loňského roku.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů PMI (květen) – předběžný odhad, Index spotřebitelské důvěry (květen)
Polsko: Maloobchodní tržby (duben)
USA: Kompozitní index nákupních manažerů PMI (květen) – předběžný odhad, Prodeje novostaveb (duben), Zápis z květnového zasedání Americké centrální banky (Fed)