ČR: Ratingová agentura Moody´s předpovídá růst českého HDP pro rok 2014 ve výši 1,9 % a pro rok 2015 ve výši 2,5 %.
Německo: Index cen výrobců v květnu -0,2 % m/m.
EU: Spotřebitelská důvěra v červnu klesla na -7,4 bodů z květnových -7,1 bodů.
MMF: Mezinárodní měnový fond v páteční zprávě uvedl, že fiskální politika eurozóny je po letech úspor ve správné pozici, která zajišťuje rovnováhu mezi snižováním dluhu a podporou ekonomického růstu. Podle MMF se celkový deficit vládních financí eurozóny snížil v minulém roce na 3 % HDP.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Domácí měna na páru s eurem zaznamenala v dopoledních hodinách mírné výkyvy. V druhé polovině obchodního dne se kurz pohyboval do strany kolem úrovně 27,43 CZK/EUR. Tento týden nebudou zveřejněna žádná klíčová data z tuzemské ekonomiky. Lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že ani tento týden se kurz významně nevzdálí od současných hodnot.
CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru ztrácela. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hranici 20,20 CZK/USD. Naopak vůči zlotému se koruně dařilo a posílila k hladině 6,58 CZK/PLN. Kurz se v současné době pohybuje na nejnižších hodnotách za poslední tři týdny.
HUF/EUR & PLN/EUR: Forint na konci týdne nezaznamenal žádné dramatické změny. Během pozdního odpoledne se pohyboval na úrovni 306,3 HUF/EUR. Zlotý si do závěru obchodní seance připsal ztráty a ukončil na hladině 4,17 PLN/EUR.
USD/EUR: Páteční vývoj na hlavním měnovém páru byl příznivý pro dolar. Obchodování se v průběhu dopoledne přesunulo pod hranici 1,360 USD/EUR a kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru kotoval na 1,358 USD/EUR. Pozornost bude tento týden věnována především finálnímu výsledku HDP Spojených států za 1. čtvrtletí, který bude zveřejněn ve středu.
Očekávaná data a události
Německo: PMI – služby a výrobní sektor (červen)
Polsko: Konjunkturální ukazatel (červen)
Eurozóna: PMI – služby a výrobní sektor (červen)
USA: Prodeje existujících domů (květen), PMI - výrobní sektor (červen)