Akcenta top

Ranní zprávy 23.6.2015

Ranní zprávy 23.6.2015

Klíčové události


• Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v červnu činil stejně jako v květnu -5,6 bodu.
• USA: Prodeje starších domů v květnu vzrostly o 5,1 % m/m na 5,35 mil. v přepočtu na celý rok.


Vývoj na devizovém trhu

 
• CZK/EUR: Koruna na úvod nového týdne k euru mírně posílila a během odpoledne se kurz kotoval převážně v blízkosti hladiny 27,20 CZK/EUR. Z domácí ekonomiky včera nepřišla žádná významnější ekonomická data, která by mohla s kurzem výrazněji zahýbat. Klíčovou událostí tohoto týdne je z pohledu domácích ekonomických dat a událostí čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Po ekonomických datech, která byla zveřejněna koncem května a v první polovině června, lze definitivně říci, že zvýšení intervenční hladiny je v tomto roce již zcela mimo hru. Zcela passé jsou i jakékoliv změny úrokových sazeb. I nadále platí, že další posílení koruny blíže hladině 27 CZK/EUR není vzhledem k intervenčnímu režimu příliš pravděpodobné. Na druhé straně je i nadále nepravděpodobné oslabení koruny směrem k úrovni 28 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna hned zkraje dne zamířila nad hadinu 24 CZK/USD, avšak po zbytek dne se obchodovalo převážně pod touto hladinou. Pro kurz koruny k dolaru je i nadále klíčové obchodování na eurodolaru. Vzhledem k tomu, že v noci z pondělí na úterý euro k dolaru oslabilo a oslabuje i nyní ráno, tak se kurz koruny krátce po půl deváté pohybuje na dosah úrovně 24,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému pokračovalo na úvod týdne obchodování v pásmu 6,50 – 6,55 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylým středoevropským měnám se včera dařilo. Nejvýraznější zisky si připsal maďarský forint, který zamířil pod hladinu 311 HUF/EUR a dostal se na nejsilnější hodnoty od začátku června. Dnes zasedá Maďarská centrální banka, od které se očekává, že sníží hlavní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 1,5 %. Kromě tohoto to znamená, že během dneška lze očekávat na tomto měnovém páru zvýšenou volatilitu. Obchodování polského zlotého k euru probíhalo včera primárně v rozmezí 4,16 – 4,18 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru oslabilo a obchodování probíhalo převážně v pásmu 1,13 – 1,14 USD/EUR. Hlavní pozornost poutala mimořádná schůzka vrcholných představitelů členských zemí eurozóny. K jasnému závěru sice schůze nedospěla, avšak představení řeckých návrhů bylo hodnoceno spíše pozitivně. Jednání se nicméně protáhnou minimálně do konce tohoto týdne. Kromě Řecka dnes budou hrát roli předběžné odhady indexů nákupních manažerů PMI z eurozóny a odpoledne objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA.


Očekávaná data a události  


• Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (červen)
• Maďarsko: Zasedání Maďarské centrální banky
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen), Prodeje novostaveb (květen)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností