ČR:Průměrná sazba hypoték v květnu 2016 klesla na rekordních 1,89 %.
Eurozóna:Spotřebitelská důvěra v červnu poklesla z -7b. na -7,3 b. ECB dnes zahájila nový program levných dlouhodobých úvěrů komerčním bankám.
USA: Prodeje starších domů v květnu +1,8 % m/m na 5,53 mil. Představitel Fedu Jay Powell uvedl, že americká centrální banka je připravena na cokoli, co se stane po hlasování o Brexitu.
MMF: Mezinárodní měnový fond snížil prognózu růstu ekonomiky USA v tomto roce z původního 2,4 % na 2,2 %. Prognóza na rok 2017 počítá s ekonomickým růstem o 2,5 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Pohyby koruny vůči euru byly v průběhu dne velmi omezené. Obchodování probíhalo v pásmu 27,03 – 27,07 CZK/EUR. Reakce kurzu koruny na hlasování o Brexitu by dnes na rozdíl od dalších středoevropských měn neměla být příliš znatelná. Co se týče ekonomického kalendáře, tak dnes nenabídne žádné důležitější novinky z tuzemské ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem posílila až k 23,87 CZK/USD, poté však podstatnou část zisků umazala a obchodní seanci završila na 23,98 CZK/USD. Vůči zlotému naopak slábla. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 6,174 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera čelily mírným výkyvům na obě strany. Zlotý vůči euru nejdříve slábl, následně se přesunul k silnějším hodnotám. Zisky však nakonec odevzdal zpět a uzavřel na 4,393 PLN/EUR. Forint následoval obdobný scénář a ukončil na hladině 314,7 HUF/EUR.
EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru ztrácel až do pozdního odpoledne k 1,133 USD/EUR. Před koncem evropské seance došlo na eurodolaru ke korekci, která jej vrátila k hranici 1,128 USD/EUR. Ekonomická data, která byla během dne zveřejněna, se do vývoje eurodolaru zásadněji nepromítla. Podstatně větší odezvu měla u investorů guvernérka Fedu J. Yellenová, která řekla, že pevně doufá v další oživení ekonomického růstu. Dále uvedla, že nedávné špatné výsledky z trhu práce považuje jen za dočasné, a že nereflektují jinak poměrně stabilní kondici americké ekonomiky. Pozornost trhů se dnes zaměří na hlasování o Brexitu.
Očekávaná data a události
Polsko: Míra nezaměstnanosti (květen)
Německo: Index PMI ve výrobě (červen), Index PMI ve službách (červen)
Eurozóna: Index PMI ve výrobě (červen), Index PMI ve službách (červen)
USA: Index PMI ve výrobě (červen), Prodeje nových domů (květen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Chicagský Fed Index (květen)