Akcenta top

Ranní zprávy 23.7.2018

Ranní zprávy 23.7.2018
CZ2018-07-23 

Klíčové události

  • Německo: Index cen výrobců v červnu +0,3 % m/m a 3 % r/r. 
  • Polsko: Maloobchodní tržby v červnu +10,3 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v květnu v přebytku 4,6 mld. EUR.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna v pátek vůči euru dosáhla k 25,85 CZK/EUR, do konce obchodní seance ale tyto malé zisky odevzdala zpět a kolem 17. hodiny se kotovala na 25,88 CZK/EUR. Minulý týden nebyl příliš bohatý na domácí makroekonomické statistiky. V pondělí byla zveřejněna květnová platební bilance se schodkem na běžném účtu ve výši 2,2 ml. korun. Ani výrazný přebytek obchodní bilance ve výši 26,3 mld. korun v květnu nedokázal dostat běžný účet do plusu, když odliv dividend z přímých a portfoliových investic činil v souhrnné výši 28 mld. korun. Za prvních pět měsíců letošního roku je však běžný účet platební bilance v přebytku 85,9 mld. korun a s přebytkem na běžném účtu lze velmi pravděpodobně počítat i v souhrnu za celý letošní rok. Ve čtvrtek byly zveřejněny údaje o vývoji cen ve výrobě a v zahraničním obchodě. V případě cen průmyslových výrobců došlo v červnu k akceleraci meziročního růstu na 2,9 %, a to především s ohledem na dražší ropu a energie. Co se týká květnového meziročního vývoje cen v zahraničním obchodu, tak došlo k poklesu vývozních cen o 1,5 % a dovozních o 2,3 %, k čemuž významně přispěla silnější koruna.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru polepšila a kolem 17. hodiny se pohybovala v blízkosti 22,11 CZK/USD. Na páru se zlotým korigovala zisky z předešlých dní a uzavřela na 5,988 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint v závěru týdne nejdříve posiloval k hladině 325,1 HUF/EUR, později ale silnější hodnoty korigoval a vrátil se k 325,8 HUF/EUR. Obdobný vývoj se odehrál i u zlotého, který vůči euru zprvu posílil k 4,315 PLN/EUR, část zisků si však udržel až do závěru odpoledne a ukončil na 4,327 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Pozornost na sebe v závěru týdne upoutal opět prezident USA Donald Trump, který vystoupil s prohlášeními, že eurozóna i Čína manipulují se svými měnami a že silnější dolar akorát poškozuje konkurenceschopnost americké ekonomiky. Kritizoval také zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu, které dle jeho slov akorát podkopává dosavadní snahy vlády o stimulování ekonomiky. Americký dolar nabral vůči euru oslabující trend a kurz eurodolaru se do konce evropské seance posunul k hladině 1,171 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • USA: Prodeje existujících domů (červen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností