Akcenta top

Ranní zprávy 23.8.2013

Ranní zprávy 23.8.2013

Klíčové události

  • Eurozóna: Podmínky v soukromém sektoru se druhý měsíc za sebou zlepšují a potvrzují tak postupné oživení ekonomiky. Kompozitní ukazatel, sledující data nákupních manažerů průmyslu i služeb, se v srpnu zvýšil na 51,7 bodů z 50,5 bodů v červenci, uvedl průzkum Markit Economics. Jedná se o nejlepší výsledek od června 2011.
  • USA: Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se do 17. srpna zvýšil o 13 tisíc na 336 tisíc, uvedlo v týdenní statistice americké ministerstvo práce. Ceny nemovitostí se v červnu v meziměsíčním srovnání zvýšily o 0,7 %, uvedl průzkum agentury Federal Housing Finance Agency. Index HPI se zvyšuje od února 2012, meziroční růst v červnu zrychlil o 0,4 % na 7,7 %. Index předstihových ukazatelů americké ekonomiky se v červenci zvýšil o 0,6 %, uvedl záznam z Conference Board. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Domácí měna na páru s eurem včera sbírala zisky a pokračovala tak v mírném posilujícím trendu z předchozích dní. Z ranní úrovně na hranici 25,75 CZK/EUR koruna posílila do závěru obchodní seance na hladinu 25,69 CZK/EUR. V průběhu dne nebyla zveřejněna žádná nová data, která by vývoj na měnovém páru fundamentálně ovlivnila. Výhled pro vývoj kurzu zůstává na následující týdny neměnný, kurz kolem hranice 26,00 CZK/EUR. Výrazně silnější hladiny koruny v dohledné době nejsou pravděpodobné, jelikož by byly korigovány kroky České národní banky.
  • Koruna vůči americkému dolaru čelila menším výkyvům na obě strany. Obchodování probíhalo převážně v pásmu 19,25 – 19,35 CZK/USD. Během pozdního odpoledne koruna ukončila na 19,24 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu se včera dařilo forintu, ten z ranních úrovní kolem 300,5 HUF/EUR posílil do závěru odpoledne na 299,6 HUF/EUR. Zlotý v dopoledních hodinách posiloval, ale během odpoledne o část svých zisků přišel. Vůči euru uzavřel na hladině 4,244 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru se včera odehrály výkyvy na obě strany. V dopoledních hodinách euro ztrácelo, v odpoledních hodinách své ztráty umazalo. Kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru kotoval na hladině 1,335 USD/EUR. Během dne byla zveřejněna nová a spíše pozitivní data jak z eurozóny, tak ze Spojených států.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí)
  • Polsko: Konjunkturální ukazatel (srpen)
  • USA: Prodeje nových domů (červenec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností