Akcenta top

Ranní zprávy 23.8.2018

Ranní zprávy 23.8.2018
CZ2018-08-23 

Klíčové události

  • Polsko: Maloobchodní prodeje v červenci +9,3 % r/r. 
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +4,2 % t/t. Prodeje existujících domů v červenci: 5,34 mil. V zápise z posledního zasedání americké centrální banky (Fedu) bylo uvedeno, že Rada guvernérů vnímá obchodní války jako největší hrozbu pro americkou ekonomiku, a že brzy bude pro Fed znovu vhodná příležitost přistoupit k dalšímu utažení měnové politiky (zvýšení úrokových sazeb).

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vývoj na měnovém páru koruna k euru včera opět nepřinesl žádné překvapení a obchodování pokračovalo v podstatně v postranním trendu. Do pozdního odpoledne se však domácí měně podařilo polepšit si zhruba o 3 haléře a kolem 17. hodiny se na trhu obchodovala u 25,71 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru posilovala a do konce obchodní seance dosáhla k 22,18 CZK/USD, přičemž její denní maxima byla u 22,15 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna vystřídala pohyby na obě strany a uzavřela na 6,01 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Polský zlotý si na měnovém páru s eurem připsal malé zisky a ukončil na 4,281 PLN/EUR. Maďarský forint během dopoledne posílil k 322,6 HUF/EUR, odpoledne pak část zisků korigoval a kolem 17. hodiny se kotoval na 323,4 HUF/EUR. 
  • EURUSD: V dopoledních hodinách měl na eurodolaru navrch americký dolar, odpoledne se pak ale do vedení dostalo euro, které si po 15. hodině rozšířilo zisky k 1,162 USD/EUR. Do závěru evropských obchodních hodin pak došlo na trhu k další korekci, společná evropská měna většinu zisků odevzdala zpět a vracela se k 1,159 USD/EUR. Do čela pozornosti se včera dostal opět americký prezident Donald Trump, který znovu pohrozil EU zavedením 25 % cla na dovoz automobilů. Posléze vyšly zprávy o jeho osobním právníkovi M. Cohenovi, který přiznal, že jej Trump navedl k trestnému činu. 

Očekávaná data a události

  • Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (srpen), Index PMI ve službách (srpen), Projev předsedy Bundesbank (Weidmann) 
  • Eurozóna: Index PMI ve službách (srpen), Index PMI ve výrobním sektoru (srpen)
  • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), FHFA index cen domů (červen), Index PMI ve službách (srpen), Index PMI ve výrobním sektoru (srpen), Prodeje nových domů (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností