Klíčové události
- ČR: Guvernér České národní banky (ČNB) M. Singer a člen bankovní rady ČNB L. Lízal ve včerejších rozhovorech podpořili další uvolnění měnové politiky a intervence proti koruně.
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červenci vzrostla na -17,4 bodu z červnových -18,8 bodu
- Maďarsko: Tamní centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 0,25 % na 4,0 %.
- Polsko: Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 1,5 % m/m a o 1,8 % r/r. Nezaměstnanost v červnu poklesla na 13,2 % z předchozích 13,5 %.
- USA: Ceny domů v květnu vzrostly o 0,7 % m/m. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v červenci poklesl na -11 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna během včerejšího poledne oslabila nad hladinu 26 CZK/EUR, avšak v závěru odpoledne dokázala ztráty smazat a zamířit zpět k úrovni 25,90. Během včerejšího dne korunu negativně ovlivnily komentáře dvou českých centrálních bankéřů – M. Singera a L. Lízala.
- Guvernér Singer prohlásil, že by mu nevadily uvolněnější podmínky měnové politiky. L. Lízal řekl, že nevidí impulsy k zotavení domácí ekonomiky a že ta se může pohybovat po dně delší dobu. Navrhl uvolněnější měnové podmínky a nepřímo se tak vyslovil pro zahájení intervencí proti koruně. Co konkrétně znamenají slova centrálních bankéřů pro korunu? Především to, že je nepravděpodobné, že by k euru v nadcházejících týdnech výrazněji posílila (řádově o několik desítek haléřů). Pokud by se koruna přece jen podívala k silnějším hodnotám, centrální bankéři by se ji snažili dostat zpět k současným úrovním. Daleko pravděpodobněji se jeví stagnace koruny v blízkosti hladiny 26 CZK/EUR. Vyloučit nelze ani její další oslabení výrazněji nad 26, ale k tomu zatím chybí shoda v bankovní radě ČNB (pro intervence jsou zjevně Singer, Lízal a velmi pravděpodobně i Tomšík, proti jsou Janáček, Řežábek a Zamrazilová a jazýčkem na vahách pravděpodobně Hampl).
- Vůči americkému dolaru koruna dopoledne oslabovala a odpoledne posilovala. V závěru dne se hodnota směnného kurzu nacházela těsně nad úrovní 19,60 CZK/USD. Další ztráty si koruna připsala k polskému zlotému. Lepší ekonomická data z Polska zvýšila pravděpodobnost, že tamní centrální banka již letos úrokové sazby dále nesníží, což podpořilo polskou měnu.
- Zbylé středoevropské měny se k euru vyvíjely rozdílně. Polský zlotý posílil a v závěru dne se pohyboval již jen těsně nad hladinou 4,20 PLN/EUR. Maďarský forint naopak oslabil.
- Na hlavním měnovém páru se obchodovalo v těsné blízkosti hladiny 1,32 USD/EUR. V odpoledních hodinách po mírně horších datech ze zámoří euro zamířilo výše nad hladinu 1,32. Dnešek bude z pohledu ekonomických dat výrazně zajímavější než předchozí dny.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Konjunkturální průzkum (červenec)
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI (červenec)
- USA: Index nákupních manažerů PMI (červenec), Prodeje novostaveb (červen)