Eurozóna: Spotřebitelské ceny HICP v lednu finálně poklesly o 0,2 % m/m a vzrostly o 8,6 % r/r, avšak v jádrové složce inflace zrychlila na 5,3 % r/r z prosincových 5,2 % r/r.
Polsko: Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 5,5 % z prosincových 5,2 %.
USA: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí po zpřesnění vzrostl o 2,7 % k/k anualizovaně. Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu v lednu vzrostl na hodnotu 0,23. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 18/2 setrvaly opět pod 200 tis., konkrétně 192 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: K vývoji koruny těžko napsat něco nového, když se včera opět obchodovalo primárně lehce pod hladinou 23,70 CZK/EUR. Zajímavé je, že historicky poměrně spolehlivě fungující korelace - posilující americký dolar rovná se oslabující koruna i vůči euru, v únoru příliš nezafungovala. A to jak za únor jako celek, tak ani v průběhu tohoto týdne, když posílení dolaru pod hladinu 1,06 USD/EUR nechalo korunu v klidu. Dnes sice budou zveřejněny únorové indikátory spotřebitelské a podnikatelské důvěry, ale ty větší dopad na kurz koruny mít nebudou.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru sice koruna ve čtvrtek mírně ztrácela a pohybovala se v rozmezí 22,30 – necelých 22,40 CZK/USD, ale k výraznějšímu oslabení koruny v průběhu dne nedošlo. Vůči polskému zlotému koruna mírně oslabila a obchodování se přesunulo lehce nad hranici 5 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve čtvrtek vůči euru posilovaly. Maďarský forint během odpoledne zamířil k hladině 380 HUF/EUR a polský zlotý těsně pod hladinu 4,73 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek odehrávalo v okolí hladiny 1,06 USD/EUR. K této hladině euro „propadlo“ ve středu večer po zveřejnění záznamu z únorového zasedání amerického Fedu. Reakce eura na zveřejnění finální lednové inflace v eurozóně byla ve čtvrtek dopoledne minimální. Inflace zjevně zpomaluje, ačkoliv se stále nachází na velmi vysokých hodnotách (8,6 % r/r). Za pozornost však stojí jádrová složka inflace, jejíž meziroční růst v lednu zrychlil a kterou pečlivě sledují evropští centrální bankéři. Právě obava z perzistence jádrové inflace nutí Evropskou centrální banku (ECB) k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. V USA byl mírně níže revidován HDP za 4. čtvrtletí (2,7 % oproti 2,9 %). Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti opět setrvaly pod 200 tis. a indikují tak silně utažený pracovní trh. Z makrostatistik dnes bude hlavní pozornost upřena na lednovou PCE inflaci v USA a v případě překvapení v jádrové složce (vyšší inflace oproti tržnímu odhadu) může dostat dolar další impuls k posílení hlouběji pod 1,06 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkumy (únor)
Německo: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Spotřebitelská důvěra GfK (průzkum na březen)
USA: Stavební povolení (leden), Inflace vyjádřená indexem PCE (leden), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (únor) – finálně, Prodeje novostaveb (leden), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Jefferson, Mesterová