Akcenta top

Ranní zprávy 24.1.2017

Ranní zprávy 24.1.2017
CZ2017-1-24 

Klíčové události

  • ČR: Podle guvernéra České národní banky J. Rusnoka je nejpravděpodobnějším termínem ukončení intervenčního režimu polovina letošního roku s tím, že zavedení záporných úrokových sazeb je relativně nízká. 
  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v lednu mírně vzrostla na – 4,9 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Začátek týdne nebyl z pohledu vývoje koruny vůči euru nijak zajímavý. Na spotovém trhu kopírovalo obchodování intervenční hladinu 27 CZK/EUR. Na termínovém trhu (roční forward) koruna opět mírně oslabila. Kurz na prodej eura ročním forwardem je aktuálně nejlepší od začátku letošního roku. Pondělí nenabídlo ani žádné důležitější statistiky z domácí ekonomiky. Ze šetření úvěrových podmínek bank, které pravidelně provádí Česká národní banka (ČNB), vyplynulo, že banky očekávají zpřísnění úvěrů na bydlení a zpřísnit by se mohly i spotřebitelské úvěry. Naopak další uvolnění je možné očekávat u úvěrů nefinančním podnikům. Kurz koruny však tato statistika nechala zcela chladným, stejně jako zpráva, že Ministerstvo financí ČR plánuje v únoru aukci dluhopisů v objemu až za 27 mld. korun. Jde o zřejmý tah využít velmi příznivých úrokových sazeb a hladu po českých dluhopisech před blížícím se ukončením intervenčního režimu ze strany ČNB.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí opět mírně posílila a obchodovalo se převážně v blízkosti hladiny 25,20 CZK/USD, případně ještě níže. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo na úvod týden obchodování pod hladinou 6,20 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn na úvod týdne maďarský forint vůči euru před dnešním zasedáním Maďarské centrální banky oslabil až na 310 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v širším okolí hladiny 4,37 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne obchodovalo výhradně nad hladinou 1,07 USD/EUR, když euro v průběhu dne několikrát testovalo úroveň 1,075 USD/EUR. Klíčovou hladinou je nyní úroveň 1,087 USD/EUR, kde se euro naposledy pohybovalo v prosinci těsně před zasedáním Evropské centrální banky. Pondělí sice nebylo bohaté na ekonomická data, avšak o pozornost se přihlásil nový americký prezident D. Trump, který zopakoval, že se pokusí snížit korporátní daně ze současných 35 % někam k 20 až 15 %. Zároveň pohrozil podnikům, které by chtěly přesunout výrobu do zahraničí velkou „hraniční“ daní na následný dovoz těchto výrobků do USA.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index důvěry mezi podnikateli a spotřebiteli (leden)
  • Eurozóna: Index PMI – předběžný odhad (leden)
  • USA: Index PMI (leden), Prodeje starších domů (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností