Akcenta top

Ranní zprávy 24.10.2016

Ranní zprávy 24.10.2016
CZ2016-10-24 

Klíčové události

  • ČR: Evropská komise potvrdila výši hrubého dluhu vládních institucí v České republice za rok 2015 ve výši 40,3 % HDP. Loňský deficit sektoru vládních institucí byl potvrzen na 0,63 % HDP. 
  • Eurozóna: Podle Evropské komise vzrostla spotřebitelská důvěra v říjnu na -8,0 bodů ze zářijových -8,2 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na konci týdne bylo na měnovém páru koruna s eurem opět ticho po pěšině. Obchodování v pátek probíhalo stejně jako v posledních třech měsících v těsné blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Bezvětří na koruně platí ale pouze pro spotový trh. Na forwardovém trhu se již několik týdnů kurz koruny k euru pohybuje výrazněji pod zmiňovanou hranicí. Ten, kdo si chce zajistit kurz na prodej eura na ročním horizontu, tak musí počítat s kurzem několik desítek haléřů pod intervenčním kurzem 27 CZK/EUR. A lepší to v nadcházejících týdnech velmi pravděpodobně nebude
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na konci minulého týdne rozšířila ztráty z předchozích dní a do závěru páteční obchodní seance oslabila k úrovni 24,85 CZK/USD. Vůči zlotému se domácí měna pohybovala převážně v rozmezí 6,234 – 6,254 CZK/PLN. Kolem 17. hodiny se kotovala na 6,246 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn předvedl nejhorší výsledek maďarský forint, který ztrácel až k hladině 308,5 HUF/EUR. Momentálně je tak nejslabší za poslední tři týdny. Pohyby zlotého nebyly příliš výrazné. Během pátečního pozdního odpoledne se pohyboval na 4,33 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v průběhu minulého týdne týdnu přepisovala několikaměsíční minima společné evropské měny. Euro ve čtvrtek odpoledne oslabilo k hladině 1,09 USD/EUR a v pátek ještě níže pod tuto hladinu, a to na nejslabší hodnoty od letošního března. Na konci páteční evropské seance se kurz eurodolaru pohyboval na hranici 1,087 USD/EUR. Závěr týdne nepřinesl v podstatě žádná důležitá data a vývoj na trhu se tak odvíjel primárně na základě dozvuků ze čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky (ECB). Dnes budou na programu především indexy nákupních manažerů. Pokud se jejich výsledky výrazněji vychýlí od očekávaných hodnot, mohly by s eurodolarem znatelně zahýbat. Určitý potenciál ovlivnit směřování eurodolaru budou moci mít i vyjádření představitelů americké centrální banky (Fedu).

Očekávaná data a události

  • Německo: Index PMI ve službách (říjen), Index PMI za sektor výroby (říjen)
  • Eurozóna: Index PMI ve službách (říjen), Index PMI za sektor výroby (říjen) 
  • USA: Index PMI za sektor výroby (říjen), Projevy členů Fedu – Dudley, Bullard, Evans a Powell
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností