Akcenta top

Ranní zprávy 24.11.2014

Ranní zprávy 24.11.2014

Klíčové události

  • Maďarsko: Průměrná mzda v září +2,4 % r/r.
  • Eurozóna: Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že ECB je připravena zesílit své snahy o podporu ekonomického růstu a zvýšení inflace. Pokud současná opatření nedosáhnou očekávaných výsledků, banka upraví objem, tempo i strukturu nakupovaných aktiv. Draghi také upozornil, že oživení hospodářského růstu není v nadcházejících měsících pravděpodobné. V rámci svého vyjádření naznačil, že ECB očekává další oslabení eura. Slabší hodnoty společné evropské měny by mohly být pro záměry centrální banka příznivé, jelikož by mohly výrazným způsobem podpořit akceleraci inflace.
  • USA: Centrální banka Fed provede revizi dohledu nad největšími bankami.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Vývoj koruny vůči euru nebyl nijak zajímavý. Pohyby kurzu se v průběhu dne odehrály v pásmu 27,63 – 27,68 CZK/EUR. Ekonomický kalendář zel prázdnotou a nové statistiky nabídne až v pátek, kdy bude zveřejněna nezaměstnanost a finální revize hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru oslabila v reakci na dění na hlavních trzích. Na konci obchodní seance se kotovala na úrovni 22,29 CZK/USD. Domácí měna nabrala ztráty i na páru se zlotým a ukončila na hladině 6,585 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zlotému se v závěru týdne dařilo a připsal si výrazné zisky. V pozdních odpoledních hodinách se pohyboval na úrovni 4,195 PLN/EUR. Výkyvy forintu byly minimální. Kolem 17. hodiny se obchodovalo na hranici 304,0 HUF/EUR.
  • USD/EUR: Dění na hlavním měnovém páru bylo v pátek pod taktovkou prezidenta ECB Maria Draghiho. Eurodolar na jeho dopolední vystoupení reagoval prudkým poklesem hluboko pod hranici 1,25 USD/EUR. Euro do pozdního odpoledne oslabilo k hladině 1,241 USD/EUR. Dnes bude zveřejněn německý IFO Index, který by eurodolar mohl lehce rozhýbat. Důležitých dat se dočkáme i v následujících dnech. Další Draghiho vystoupení je naplánované na tento čtvrtek.

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (listopad)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností