Akcenta top

Ranní zprávy 24.11.2017

Ranní zprávy 24.11.2017
CZ2017-11-24 

Klíčové události

  • ČR: Guvernér ČNB Jiří Rusnok ve středu večer při diskuzi na VŠE v Praze řekl, že by se na měnových cílech centrální banky mohli podílet také politici. Rusnok rovněž oznámil novinku, že ČNB začne v příštím roce od února zveřejňovat odhad vývoje kurzu koruny k euru. 
  • Německo: Hrubý domácí produkt ve 3. kvartále +2,3 % r/r. Index PMI ve službách v listopadu vzrostl z 54,7 b. na 54,9 b. Index PMI ve výrobním sektoru se v listopadu zvýšil z 60,6 b. na 62,5 b. Ratingová agentura Moody's uvedla, že případná politická krize v Německu by neohrozila rating země, který je momentálně na nejvyšším stupni AAA. Měnit se dle Moody‘s nebude ani v případě předčasných voleb. 
  • Eurozóna: Index PMI ve službách v listopadu vzrostl z 55 b. na 56,2 b. Index PMI ve výrobním sektoru se v listopadu zvýšil z 58,5 b. na 60 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Domácí měna měla na začátku včerejška tendenci slábnout, po poledni však nabrala posilující trend, díky kterému si připsala zisky o velikosti 6ti haléřů a ukončila na hladině 25,42 CZK/EUR. Koruna tak zamířila k novým post-intervenčním maximům, ke kterým jí dopomáhají i jestřábí komentáře centrálních bankéřů z ČNB. Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání se postupně zvyšuje a dle slov guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka z předchozích dní je jejich zvýšení o 25 bazických bodů v prosinci pravděpodobné na 50 %. Posilování domácí měny je taženo i silnými fundamenty, resp. nově přicházejícími daty z české ekonomiky. Pro příští týdny očekáváme, že koruna bude zisky dále rozšiřovat a dynamika jejího posilování se bude odvíjet i od toho, zda ČNB v prosinci zvýší či nezvýší úrokové sazby, resp. pokud je zvýší, dynamika posilování koruny bude podle všeho silnější. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v dopoledních hodinách posílila a po zbytek dne se pohybovala v těsné blízkosti hranice 21,46 CZK/USD. Na páru se zlotým vystřídala pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se kotovala u 6,05 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint si včera polepšil a ukončil na 312,6 HUF/EUR. Obdobně i zlotý si připsal zisky a uzavřel na 4,206 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Ve Spojených státech byl včera státní svátek a volatilita na eurodolaru byla poměrně nízká. Dolar během dne nabral další mírné ztráty a evropskou seanci završil na 1,185 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Míra nezaměstnanosti (říjen)
  • Německo: IFO index podnikatelské nálady (listopad)
  • USA: Index PMI ve službách (listopad), Index PMI ve výrobním sektoru (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností