ČR: Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v březnu vzrostla na 6,9 bodu z únorových 5,5 bodu díky zvýšení spotřebitelské i podnikatelské důvěry.
Eurozóna: Běžný účet platební bilance v lednu vykázal přebytek ve výši 25,3 mld. eur. Spotřebitelská důvěra v březnu vzrostla na – 9,3 bodu z únorových -12,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna dokázala v pátek posílit a smazat tak část předchozích ztrát. V průběhu odpoledne se kurz na mezibankovním trhu kotoval převážně pod hladinou 27,45 CZK/EUR. V souhrnu za celý minulý týden však koruna oslabila a krátce se dokonce obchodovalo nad úrovní 27,50 CZK/EUR, tj. více jak na měsíčním korunovém minimu. K oslabení přitom koruna neměla žádné makroekonomické důvody a její oslabení tak lze přičíst na vrub kombinaci výplatě dividend do zahraničí, mírnému posílení zbylých středoevropských měn a částečně i spekulativním obchodům proti koruně. V tomto týdnu bude hlavní pozornost upřena na čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Žádné změny v nastavení měnové politiky očekávat nelze. Jedinou změnou bude složení bankovní rady, když místo E. Zamrazilové bude poprvé na zasedání přítomen nově jmenovaný J. Rusnok. Koruna by měla v tomto týdnu zůstat pod prodejním tlakem a dále oslabovat směrem k úrovni 27,60 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Koruně se v pátek dařilo i vůči americkému dolaru, ke kterému odpoledne posílila a obchodovala se i pod hladinu 19,90 CZK/USD. Celkově za minulý týden však oslabila, k čemuž výrazně dopomohl výsledek středečního zasedání amerických centrálních bankéřů (Fed) a informace o tom, že úrokové sazby by Fed mohl začít zvyšovat již v první polovině příštího roku. Naopak vůči polskému zlotému koruna v minulém týdnu ztratila a v pátek se kurz nacházel celkem bezpečně nad hladinou 6,50 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Polský zlotý k euru dokázal i v závěru minulého týdne dále posílit a většina obchodů se uskutečnila pod hladinou 4,20 PLN/EUR. Maďarský forint pro změnu oslabil směrem k úrovni 313 HUF/EUR.
USD/EUR: Vzhledem k absenci důležitých ekonomických dat nebylo obchodování na hlavním měnovém páru v závěru minulého týdne příliš zajímavé a vše podstatné se odehrávalo v blízkosti hladiny 1,38 USD/EUR. Celkově za uplynulý týden však euro po zasedání amerického Fedu výrazně oslabilo. Pro nejbližší vývoj eura jsou klíčové hladiny 1,37 a 1,385 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI (březen)
Německo: Index nákupních manažerů PMI (březen)
USA: Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (únor), Index PMI (březen)