SR: Státní dluh Slovenska loni podle údajů Eurostatu a slovenského statistického úřadu překročil úroveň 55 % HDP a nebezpečně se tak přibližuje maastrichtské hranici 60 %. Kabinet Roberta Fica bude muset tento fakt patřičně zohlednit při tvorbě rozpočtu a vláda se tak velmi pravděpodobně nevyhne výrazným rozpočtovým škrtům.
Německo: Index nákupních manažerů v průmyslu v dubnu vzrostl na 54,2 bodů z březnových 53,7 bodů.
Eurozóna: Markit Průmyslový Index PMI v dubnu dosáhl 53,3 bodů. Ve službách index vykázal hodnotu 53,1 bodů.
USA: Index žádostí o hypotéku (MBA) k 18. dubnu poklesl o 3,3 % oproti růstu 4,3 % v předchozím sledovaném týdnu. Index nákupních manažerů v průmyslu se v dubnu snížil na 55,4 bodů z předchozích 55,5 bodů. Prodeje nových domů v březnu meziměsíčně poklesly ze 449 tisíc na 384 tisíc domů.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Volatilita koruny vůči euru byla včera opět velmi nízká. V dopoledních hodinách se odehrály mírnější výkyvy kurzu, posléze se pohyby domácí měny stabilizovaly těsně pod úrovní 27,45 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem posílila v reakci na dění na hlavních trzích. Dopoledne se pohybovala kolem hladiny 19,82 CZK/USD, avšak do pozdních odpoledních hodin o část svých zisků přišla a ukončila na 19,85 CZK/USD. Výkyvy koruny vůči zlotému byly velmi nevýrazné. Kolem 17. hodiny se kurz pohyboval na hranici 6,55 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Forint včera ztrácel a do pozdních odpoledních hodin oslabil k hladině 307,4 HUF/EUR. Zlotý v průběhu celé obchodní seance stagnoval kolem hranice 4,19 PLN/EUR.
USD/EUR: Vývoj kurzu eurodolaru byl rozkolísaný. Společná evropská měna během dopoledne posílila k úrovni 1,385 USD/EUR. V průběhu odpoledne došlo ke korekci kurzu a kolem 17. hodiny se hlavní měnový pár kotoval na hladině 1,383 USD/EUR. Euru k ziskům dopomohly i výsledky indexů nákupních manažerů. Dnešní klíčovou událostí pro eurodolar může být projev prezidenta ECB Maria Draghiho, který se s vysokou pravděpodobností vyjádří i k otázce uvolnění měnové politiky.
Očekávaná data a události
Německo: IFO Index podnikatelské nálady (duben)
Polsko: Maloobchodní prodeje (březen)
Eurozóna: Projev prezidenta ECB Draghiho
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (březen)