Eurozóna:Kompozitní index nákupních manažerů PMI v dubnu podle předběžného odhadu setrval na hodnotě 55,2 bodu. Podíl vládního dluhu na HDP v roce 2017 poklesl na 86,7 %.
Polsko:Maloobchodní tržby v březnu zrychlily růst na 9,2 % r/r z únorových 7,9 % r/r.
USA:Kompozitní index nákupních manažerů PMI v dubnu podle předběžného odhadu vzrostl na 54,8 z březnových 54,2 bodu. Prodeje starších domů v březnu vzrostly o 1,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na úvod nového týdne dále oslabovala, když se obchodování v odpoledních hodinách přehouplo přes hladinu 25,40 CZK/EUR. Podobně jako v pátek je nutné důvody korunových ztrát hledat vně ČR – korunu negativně ovlivnilo oslabování středoevropských měn a posilování amerického dolaru. Dnes bude sice zveřejněna dubnová důvěra podnikatelů a spotřebitelů v domácí ekonomiku, ale kurz koruny bude i nadále ovlivňovat především sentiment na finančních trzích, především pak ve středoevropském regionu a na eurodolaru.
USDCZK & PLNCZK: O poznání výraznější ztráty než vůči euru, si koruna v pondělí přispala vůči americkému dolaru. Během dne ztratila cca 15 haléřů a v závěru odpoledne se nacházela nad hladinou 20,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým to byla naopak koruna, která posilovala a kompletně vymazala ztráty z předchozího týdne. Na konci odpoledne se kurz pohyboval lehce pod hladinou 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se v úvodu týdne vůbec nedařilo. Maďarský forint prudce oslaboval a ke konci odpoledne se nacházel nad hladinou 312 HUF/EUR. Dnes sice zasedá Maďarská centrální banka (MNB), ale dopad na kurz forintu bude od MNB nevýznamný, pokud tedy MNB trhy vyloženě nepřekvapí. V pondělí výrazně ztrácel i polský zlotý, kterému nepomohl ani téměř dvouciferný růst březnových maloobchodních tržeb. Ke konci odpoledne se zlotý nacházel nad hladinou 4,20 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru v pondělí dále oslabovalo a dostalo se již těsně na dohled hladině 1,22 USD/EUR, tzn. ke spodní hranici již tři měsíce trvajícího bočního trendu. Euru nepomohly ani překvapivě lepší výsledky indexů PMI z Francie a z Německa. Dnes bude zveřejněn německý Ifo index, ale klíčovou událostí týdne bude v eurozóně až čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.
Očekávaná data a události
ČR: Indikátor ekonomického sentimentu (duben)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (duben)