Akcenta top

Ranní zprávy 24.5.2013

Ranní zprávy 24.5.2013

 

Klíčové události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra eurozóny vykázala zlepšující se trend už šestý měsíc za sebou. Index sentimentu v květnu vzrostl o 0,4 na -21,9 bodů po zvýšení o 1,2 na -22,3 bodů v dubnu, uvedl odhad Evropské komise. Jedná se o nejlepší výsledek od července 2012. Podmínky v soukromém sektoru eurozóny se druhý měsíc za sebou zlepšují, kompozitní ukazatel, který zahrnuje data nákupních manažerů průmyslu i služeb eurozóny, v květnu stoupl na 47,7 bodů ze 46,9 bodů v dubnu, což představuje nejlepší výsledek od února. Výsledky uvedl průzkum Markit Economics.
  • USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se snížil o 23 tisíc na 340 tisíc, uvedlo americké ministerstvo práce v týdenní statistice do 18. května. Ceny nemovitostí se v březnu meziměsíčně zvýšily o 1,3 % po růstu o 0,9 % v únoru, uvedl průzkum agentury Federal Housing Finance Agency. Roční prodej nových domů se v dubnu zvýšil o 10 tisíc, neboli o 2,3 % na 454 tisíc ze 444 tisíc v březnu, uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek předčil většinové očekávání 424 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna se pokusila v ranních hodinách korigovat slabý kurz, do začátku odpoledne si připsala 10 haléřů, o které vzápětí přišla. Kolem 17 hodiny tak uzavírala v mírně ztrátě 26,13 CZK/EUR. Na páru s dolarem se jí však dařilo o poznání lépe, z ranní úrovně, která byla nejnižší od srpna minulého roku, koruna v dopoledních hodinách posílila a po zbytek dne své zisky udržela. V závěru odpoledne se kurz kotoval na hladině 20,25 CZK/USD.
  • Měny středoevropského regionu včera ztrácely, zlotý se většinu obchodní seance pohyboval nad úrovní 4,20 PLN/EUR, ukončil na hranici 4,203 PLN/EUR. Výraznější propad si připsal i forint, který se obchodoval nad hranicí 292 HUF/EUR, během pozdního odpoledne po mírné korekci se forint pohyboval na hladině 291,3 HUF/EUR.
  • Euru se na hlavním měnovém páru v průběhu včerejší seance podařilo posílit a umazalo tak část ztrát z předchozího dne. Od ranních hodin z úrovně pod hranicí 1,85 USD/EUR posílila společná evropská měna do 17 hodiny na úroveň 1,29 USD/EUR. Na vývoj kurzu mohla mít vliv i pozitivní makroekonomická data z eurozóny.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (květen)
  • Polsko: Maloobchodní tržby (duben), Míra nezaměstnanosti (duben)
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností