ČR: Podle člena bankovní rady ČNB V. Bendy 3. čtvrtletí ukáže, zda ČNB zvýší úrokové sazby ještě v závěru letošního roku nebo až v roce 2018.
Eurozóna:Kompozitní index nákupních manažerů PMI se v květnu podle předběžného odhadu udržel na hodnotě 56,8 bodu, když zlepšení podmínek v průmyslu vyvážilo mírné zhoršení podmínek v sektoru služeb.
Německo: Hrubý domácí produkt podle zpřesněného odhadu v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,6 % č/č a o 1,7 % r/r. Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu vzrostl na 114,6 bodu z dubnových 113 bodů.
USA: Kompozitní index nákupních manažerů PMI v květnu vzrostl na 53,9 bodu. Prodeje novostaveb v dubnu poklesly o 11,4 % m/m na 569 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru pokračovalo i během úterý bez výraznějších výkyvů v blízkosti hladiny 26,50 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář žádné statistiky z domácí ekonomiky nenabídl. Za pozornost stál zveřejněný rozhovor s členem bankovní rady ČNB V. Bendou, ve kterém centrální bankéř uvedl, že 3. čtvrtletí může být pro ČNB klíčové pro rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb. Z toho nepřímo vyplývá, že pokus se ČNB odhodlá po téměř 10 letech zvýšit úrokové sazby, tak to bude nejdříve až v závěru letošního roku. Z pohledu domácích statistik bude dnešek obohacen o květnové indikátory ekonomické důvěry.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice v úterý dopoledne otestovala hladinu 23,50 CZK/USD, avšak oproti pondělí si již další výraznější zisky nepřipsala. Vůči polskému zlotému koruna mírně posílila k úrovni 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v úterý vůči euru z denního nadhledu stagnovaly. Polský zlotý osciloval kolem hladiny 4,20 PLN/EUR a maďarský forint v rozmezí 308 – 309 HUF/EUR. Výsledek zasedání Maďarské centrální banky se do kurzu forintu nijak nepromítl.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si v úterý euro vůči dolaru další zisky nepřipsalo a to navzdory pozitivním číslům z eurozóny (index PMI) i z Německa (Indexy Ifo a PMI). Euro naopak sestoupalo z dopoledních 1,126 na pozdně odpoledních 1,12 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum – indikátory ekonomické důvěry (květen)
Německo: Spotřebitelská důvěra GfK (červen), Projev prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho
USA: Prodeje starších domů (duben), Zápis z posledního zasedání Americké centrální banky (Fed)