Klíčové události
• Německo: Index PMI ve výrobním sektoru se v červnu zvýšil z 51,1 b. na 51,9 b. Index PMI ve službách v červnu vzrostl z 53 b. na 54,2 b.
• Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru se v červnu zvýšil z 53,8 b. na 54,4 b. Index PMI ve službách v červnu vzrostl z 52,2 b. na 52,5 b.
• Maďarsko: Centrální banka MNB podle očekávání snížila úrokové sazby z 1,65 % na 1,5 %. Cyklus uvolňování měnové politiky ještě není u konce. Sazby se velmi pravděpodobně budou dále snižovat i na příštím zasedání.
• USA: Jádrové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu +0,5 % m/m. FHFA Index cen domů v dubnu +0,3 % m/m. Index PMI ve výrobním sektoru se v červnu snížil z 54 b. na 53,4 b. Prodeje nových domů v květnu: 546 tisíc. Richmondský Fed Index vzrostl v červnu z 1 b. na 6 b.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Koruna vůči euru v průběhu dne sice nezaznamenala větší pohyby, podařilo se jí však posílit k hladině 27,17 CZK/EUR a dostat se tak na nejsilnější hodnoty od listopadu 2013. Včera nebyla zveřejněna žádná důležitá data z české ekonomiky. Ekonomický kalendář zeje prázdnotou i dnes.
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem nabrala výrazné ztráty a během odpoledních hodin se obchodování přesunulo k hranici 24,40 CZK/USD. Posléze díky korekci umazala část těchto ztrát a ukončila na úrovni 24,31 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna připsala menší zisky a kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 6,523 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Forint zprvu zamířil k silnějším hodnotám a posílil k 308,5 HUF/EUR. Kolem poledne však obrátil směr a vrátil se nad hranici 310,0 HUF/EUR. Zlotý nejdříve oslabil, během pozdního odpoledne ztráty umazal a uzavřel na 4,161 PLN/EUR.
• USD/EUR: Vývoj na hlavním měnovém páru byl pod taktovkou amerického dolaru. Kurz eurodolaru se přiblížil až k hranici 1,113 USD/EUR, na konci evropské obchodní seance se pohyboval na 1,119 USD/EUR. Data, která přišla z eurozóny, byla celkově příznivá. Dobrých čísel jsme se dočkali i ze Spojených států. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby sice lehce zaostaly za očekáváními, ale naopak výsledky prodeje nových domů a Richmondského Fed indexu pozitivně překvapily. Co se týče situace okolo Řecka, tak včera nedošlo k žádnému posunu ve vyjednávání.
Očekávaná data a události
• ČR: Indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry (červen)
• Německo: IFO Index podnikatelské nálady (červen)
• Polsko: Míra nezaměstnanosti (květen)
• USA: Hrubý domácí produkt (1. kvartál)
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.