Akcenta top

Ranní zprávy 24.7.2015

Ranní zprávy 24.7.2015

Klíčové události


• ČR: Ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub uvedl, že silná koruna může zpozdit výstup z intervenčního režimu. Dodal také, že koruna se stala antiinflačním faktorem, a že banka nevylučuje použití další nástrojů měnové politiky. Je ale velmi nepravděpodobné, že by ČNB k něčemu takovému přistoupila. Ministr financí Andrej Babiš řekl, že by podpořil rozšíření období slabší koruny. Zda dojde k prodloužení intervenčního režimu ze strany ČNB je nejisté. Zatím platí závazek, že centrální banka bude udržovat korunu nad hranicí 27 CZK/EUR nejméně do druhé poloviny roku 2016.
• Polsko: Míra nezaměstnanosti v červnu na úrovni 10,3 %.
• Eurozóna: Řecký parlament schválil druhý balík požadovaných reforem.
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 18. července: 255 tisíc.  Jedná se o nejnižší počet od listopadu 1973.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Na měnovém páru koruna s eurem včera panovalo téměř bezvětří. Pohyby kurzu se odehrály v rozpětí pouze několika málo haléřů, přičemž koruna se opět dostala do těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Na konci obchodní seance se kotovala na hladině 27,02 CZK/EUR. ČNB odmítá říct, zda v předešlých dnech působila na trhu a zda intervenovala proti koruně.
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna si vůči americkému dolaru připsala zisky a posílila k úrovni 24,60 CZK/USD. Na páru se zlotým se domácí měna již řadu dní pohybuje do strany. Kolem 17. hodiny se obchodovala na 6,572 CZKL/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn zaujal pozornost pouze forint. Ten opustil silné hodnoty kolem hranice 308 HUF/EUR a oslabil k úrovni 310,2 HUF/EUR. Zlotý nezaznamenal větší výkyvy a ukončil na 4,122 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se nejdříve dařilo euru, které posílilo k hranici 1,1 USD/EUR. Odpoledne byly zveřejněny nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti, které výrazně předčily očekávání a otočily vývoj eurodolaru na opačný směr.  Euru se ale podařilo udržet se v plusu a v závěru evropské obchodní seance se pohybovalo na hladině 1,098 USD/EUR. V Řecku sice stále pokračují jednání a probíhá schvalování reforem, ale eurodolar na řeckou situaci již nijak výrazně nereaguje.


Očekávaná data a události

 
• Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (červenec), Index PMI ve službách (červenec)
• Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (červenec), Index PMI ve službách (červenec)
• USA: Index PMI ve výrobním sektoru (červenec), Prodeje nových domů (červen)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností