Akcenta top

Ranní zprávy 24.8.2015

Ranní zprávy 24.8.2015
cz-150824.png

Klíčové události


• Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI se v srpnu zvýšil na 54,1 z červencových 53,9 bodu. Spotřebitelská důvěra v srpnu mírně vzrostla na -6,8 z červencových -7,1 bodu.
• Německo: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu v srpnu vzrostl na 53,2 bodu. Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK na září vykázala pokles na 9,9 bodu ze srpnových 10,1 bodu.
• USA: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu v srpnu poklesl na 52,9 z červencových 53,8 bodu.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem se ani v pátek, podobně jako po celý týden, nic zajímavého nedělo a obchodování probíhalo na horní straně intervenční hranice 27 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně v pátek dařilo a připsala si další zisky. Zamířila pod hladinu 24 CZK/USD a v závěru odpoledne se nacházela kolem úrovně 23,80 CZK/USD. Dnes ráno koruna k dolaru otevírala na nejsilnějších hodnotách od začátku letošního roku. Vůči polskému zlotému koruna posílila až do těsné blízkosti hladiny 6,40 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylým středoevropským měnám se nedařilo a jak maďarský forint, tak i polský zlotý vůči euru oslabily. Forint se v závěru minulého týdne nacházel na dohled hladiny 315 HUF/EUR. Polský zlotý oslabil téměř na 4,23 PLN/EUR. Oběma středoevropským měnám nesvědčí výprodeje na akciových trzích.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru v závěru minulého týdne posílilo na dvouměsíční maximum, nad hladinu 1,13 USD/EUR. Na nejsilnějších hodnotách od začátku února euro vůči dolaru otevíralo na začátku tohoto týdne, když těží z výprodejů na akciových a komoditních trzích. Právě tyto faktory hovoří spíše proti zářijovému zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed), což neprospívá dolaru.


Očekávaná data a události  


• USA: Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (červenec)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností