Německo: Výrobní PMI index v srpnu poklesl z 53,8 b.na 53,6 b. Index PMI se ve službách v srpnu snížil z 54,4 b.na 53,3 b.
Eurozóna:Index PMI ve výrobě v srpnu poklesl z 52 b.na 51,8 b. Index PMI se ve službách v srpnu zvýšil z 52,9 b. na 53,1 b.
Maďarsko: Centrální banka MNB ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,9 %.
USA: Výrobní PMI index se v srpnu snížil z 52,9 b. na 52,1 b. Richmondský Fed index v srpnu poklesl z 10 b. na -11 b. Prodeje nových domů v červenci: 654 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem je vše stále při stejném. I včera se obchodovalo v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR a během dne nedošlo k žádným znatelnějším výkyvům. Ekonomický kalendář s daty z tuzemské ekonomiky tento týden již nenabídne žádná důležitější čísla. Z významnějších statistik jsou do konce měsíce naplánovány už jen informace o červencové nezaměstnanosti.
USDCZK & PLNCZK: Volatilita koruny k americkému dolaru byla v průběhu dne nízká a obchodovalo se převážně v pásmu 23,78 – 23,86 CZK/USD. Na páru se zlotým se domácí měna až do odpoledních hodin pohybovala na mírně silnějších hodnotách, v závěru odpoledne ale nabrala ztráty a kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 6,282 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera vůči euru posílily. Forint se během pozdního odpoledne podíval až k úrovni 309,5 HUF/EUR. Jednání MNB nemělo na vývoj forintu bezprostřední vliv. MNB trhy nijak nepřekvapila a zopakovala současné směřování její měnové politiky, neboli ponechání úrokových sazeb na rekordně nízkých úrovních po „delší období“, a v rámci dodatečného uvolňování měnových podmínek bude využívat nekonvenční měnová opatření. Zlotý částečně korigoval ztráty z konce minulého týdne a ukončil na hranici 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme nebyli svědky zajímavějších událostí. Volatilita eurodolaru byla nízká a na konci evropské seance se jeho kurz kotoval na 1,132 USD/EUR. Výsledky PMI indexů z eurozóny dopadly nejednoznačně. Data ze Spojených států rovněž vykázala smíšené výsledky. Zatímco prodeje nových domů v červenci překvapily silným růstem, tak dramatický srpnový pokles Richmondského Fed indexu přinesl zklamání.
Očekávaná data a události
Německo: Hrubý domácí produkt (2. kvartál)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (červenec)
USA: MBA žádosti o hypotéku (týden), FHFA index cen domů (červen), Prodeje existujících domů (červenec)