ČR: Souhrnný indkátor důvěry v lednu poklesl o 0,6 bodu m/m na hodnotu 98,0.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v lednu podle předběžného odhadu poklesl na 50,7 z prosincových 51,1 bodu. Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0 %.
USA: Kompozitní index PMI v lednu mírně vzrostl na 54,5 z prosincových 54,4 bodu. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 19. ledna činily pouze 199 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se ve čtvrtek nepovedlo umazat středeční ztráty a během dne převažovaly obchody na horní straně hladiny 25,70 CZK/EUR. Souhrnná ekonomická důvěra se i v lednu mírně snížila. Konkrétně důvěra poklesla mezi podniky v průmyslu, v obchodu a ve službách, zatímco ve stavebnictví pokračoval růst důvěry. Situace v průmyslu je z tohoto pohledu nejhorší od října 2013 a v obchodu od listopadu 2014. Pokles důvěry v průmyslu víceméně koresponduje s výrobním indexem PMI, který v prosinci zamířil pod hladinu 50 bodů. Za hlavní bariéru růstu produkce průmyslové podniky i nadále považují nedostatek zaměstnanců a potom nedostatečnou poptávku a nedostatek materiálu. Pro úplnost dodávám, že spotřebitelská důvěra se v lednu nezměnila a nadále se nachází na nadprůměrně vysokých hodnotách.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice včera krátce po poledni oslabila nad hladinu 22,70 CZK/USD, avšak následně tyto ztráty mírně korigovala. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování přesunulo k hranici 6 CZK/PLN a výjimkou nebyly ani kotace nad touto hranicí.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve čtvrtek oslabil nad hladinu 319 HUF/EUR, avšak část těchto ztrát téměř obratem smazal. Polský zlotý ve čtvrtek dopoledne mírně ztrácel, ale během odpoledne posílil a zamířil pod hladinu 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro zkraje odpoledne při začátku tiskové konference Evropské centrální banky (ECB) sice zamířilo těsně nad hladinu 1,13 USD/EUR, avšak v závěru odpoledne se pohybovalo na silnějších úrovních – 1,135 USD/EUR. Lednové indexy PMI z obou největších evropských ekonomik včera ukázaly smíšené výsledky. V Německu sice vzrostla hodnota PMI v sektoru služeb, avšak PMI ve zpracovatelském sektoru poklesl pod 50 bodů na 50měsíční minimum. Ve Francii pro změnu dále poklesla důvěra podniků ve službách (mimořádným faktorem jsou protesty), avšak došlo k určitému zlepšení důvěry v průmyslu. ECB na včerejším zasedání ponechala podle předpokladu sazby beze změny a v prohlášení zopakovala, že je bude držet na současných hodnotách minimálně do léta a v případě potřeby i výrazněji déle. Splatné cenné papíry z programu APP hodlá ECB dále reinvestovat, a to i poté, co zvýší úrokové sazby. Na tiskové konferenci prezident ECB M. Draghi rovněž prohlásil, že přicházející data z evropské ekonomiky jsou slabší, než se čekalo, a že výrazné stimuly jsou od ECB nadále potřebné.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (leden)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (prosinec), Prodeje novostaveb (prosinec)