Akcenta top

Ranní zprávy 25.01.2023

Ranní zprávy 25.01.2023
CZ2023_01_25

Klíčové události

 • ČR: Podnikatelská důvěra v lednu roste na 93,8 b. Spotřebitelská důvěra v lednu roste na 82,9 b.
 • Eurozóna: Kompozitní index PMI v lednu dle předběžného odhadu roste na 50,2 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru roste na 48,8 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 50,7 b.
 • Německo: Kompozitní index PMI v lednu dle předběžného odhadu roste na 49,7 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru klesá na 47,0 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 50,4 b. Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK v únoru roste na -33,9 b.
 • Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) ponechala hlavní úrokovou sazbu na 13,0 %.
 • Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v prosinci zpomalil na 5,4 % r/r.
 • USA: Kompozitní index PMI v lednu dle předběžného odhadu roste na 46,6 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru roste na 46,8 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 46,6 b. Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v lednu klesá na -11 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura včera převažovalo obchodování v užším pásmu 23,86 – 23,88 CZK/EUR, koruna se i nadále drží na svých nejsilnějších hodnotách od roku 2008. Rozhovor poskytla viceguverérka České národní banky (ČNB) E. Zamrazilová, dle které zůstává inflace stále velmi vysoká, hranice 20 % však pravděpodobně atakována nebude. Jako hlavní riziko vidí Zamrazilová vznik mzdově-inflační spirály. Pokud by došlo k navýšení mezd o 5-10 %, bylo by to přijatelné. Jejich růst nad 10 % by však již byl problematický a vyžadoval by další zpřísnění úrokových sazeb. Ty dle Zamrazilové bude potřeba držet na vyšší úrovni delší dobu. Zveřejněn byl také tuzemský lednový konjunkturální průzkum. Souhrnný indikátor důvěry vzrostl na 92 b., což je nejvýše od loňského srpna. Důvěra podnikatelů vzrostla v odvětví průmyslu (po pětiměsíčním nepřetržitém poklesu – nutno však podotknout, že mezi firmami stále panuje velká nejistota ohledně budoucího vývoje), obchodu a mírně také ve vybraných odvětvích služeb.
 • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si česká měna udržela své zisky, když zakončila na hladině 21,95 CZK/USD. Pohybuje se tak na svých maximech od loňského března. Na měnovém páru s polským zlotým se včera obchodovalo v rozmezí 5,06 – 5,08 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si výrazně polepšil maďarský forint, který odpoledne směřoval k úrovni 390 HUF/EUR. Nachází se tak na svých maximech od loňského června. Maďarská centrální banka (MNB) sice ponechala sazby na stávajících úrovních, zvýšila ale povinnou míru minimálních rezerv z 5 % na 10 %. Zlotý si naopak připsal mírné ztráty, zakončil v blízkosti hladiny 4,715 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se sice zprvu dařilo dolaru, který posílil pod hladinu 1,085 USD/EUR, později však dokázalo posílit euro na hladinu 1,088 USD/EUR. Příjemně potěšil zejména průzkum PMI v eurozóně, kde se podnikatelská aktivita v lednu překvapivě vrátila k růstu (růst nad 50 bodů).

Očekávaná data a události

 • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (leden)
 • Polsko: Míra nezaměstnanosti (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností