Akcenta top

Ranní zprávy 25.02.2022

Ranní zprávy 25.02.2022
CZ2022_02_25

Klíčové události

  • Eskalace konfliktu na Ukrajině je aktuálně hlavním hýbatelem na finančních trzích a významně dopadá i na měny středoevropského regionu.
  • ČR: Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v únoru vzrostla o 1,6 bodu m/m na hodnotu 99,2.
  • USA: Růst americké ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl po zpřesnění potvrzen na 7,0 % k/k anualizovaně. Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu v lednu vzrostl na 0,69 z prosincových 0,07 bodu. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 19. února poklesly na 232 tis.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Do obchodování s korunou se včera již naplno promítl nárůst geopolitického rizika. Poté, co ve čtvrtek ráno Rusko zahájilo masivní vojenský útok na Ukrajinu, koruna vůči euru oslabila k hranici 25 CZK/EUR. V nejbližších dnech je nutné počítat s velmi vysokou volatilitou koruny. Naprosto zásadní bude pro korunu nejbližší vývoj na Ukrajině, respektive to, zda bude situace dále eskalovat, jaké budou zavedeny sankce na Rusko ze strany EU a USA a jaká budou reciproční opatření ze strany Ruska. V tomto ohledu stále nelze zcela vyloučit, že Rusko bude odstřihnuto od systému SWIFT (mezi sankcemi zatím není). V extrémním případě by Rusko mohlo reagovat zastavením dodávek zemního plynu do EU. Kvůli aktuálnímu vývoji na Ukrajině je přitom z pohledu ČR pro letošek nutné počítat s ještě výrazně vyšší inflací a zároveň se zvyšuje riziko slabšího hospodářského růstu.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek prudce oslabila těsně pod hladinu 22,50 CZK/USD. Zisky si naopak koruna připsala vůči polskému zlotému, kde se ke konci odpoledne obchodovalo v blízkosti hladiny 5,30 CZK/PLN. Na to, že zlotý je ve srovnání s korunou citlivější na negativní vývoj na Ukrajině, jsme v posledních týdnech několikrát upozorňovali.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské včera vůči euru prudce oslabily. Maďarský forint se v závěru čtvrtečního odpoledne pohyboval v blízkosti hladiny 371 HUF/EUR a polský zlotý nad hladinou 4,72 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro prudce oslabilo a obchodování se přesunulo až těsně nad 1,11 USD/EUR v závěru čtvrtečního odpoledne. Za oslabením eura stála výhradně další eskalace konfliktu na Ukrajině. Na finančních trzích hraje aktuálně zcela prim geopolitické riziko a normálně velmi sledované makroekonomické statistiky (včera americký HDP) zůstávají upozaděny. Pravděpodobnost dalšího oslabení eura minimálně k hranici 1,10 USD/EUR se v tuto chvíli zvyšuje (pokud nejde k obratu na Ukrajině). Po včerejšku je zároveň velmi nepravděpodobné, že Evropská centrální banka (ECB) na březnovém zasedání oznámí rychlejší ústup z uvolněné měnové politiky. Pravděpodobnost, že v závěru letošního roku ECB zvýší úrokové sazby, se rapidně snižuje.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (leden), Index ekonomického sentimentu (únor)
  • Německo: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
  • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (leden), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (leden), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (únor) – finální údaj
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností