Akcenta top

Ranní zprávy 25.1.2016

Ranní zprávy 25.1.2016
CZ2016-01-25

Klíčové události

  • Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu poklesl z 53,2 b. na 52,1 b. Index PMI ve službách se v lednu snížil z 56 b. na 55,4 b. 
  • Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu poklesl z 53,2 b. na 52,3 b. Index PMI ve službách se v lednu snížil z 54,2 b. na 53,6 b.
  • USA: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu vzrostl z 51,2 b. na 52,7 b. Prodeje existujících domů v prosinci: 5,46 mil.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem nadále panuje bezvětří. Pohyby kurzu jsou minimální, a to nanejvýše v rozsahu několika málo haléřů. I pro tento týden neočekáváme, že by se tento scénář změnil. Potenciální posílení koruny je vzhledem k intervenčnímu režimu ČNB vyloučené. Zároveň není na obzoru ani žádný faktor, který by korunu dostal pod prodejní tlak. 
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru ztrácela a dostala se nad hranici 25 CZK/USD. Během pozdního odpoledne došlo k malé korekci a kurz uzavřel na úrovni 24,95 CZK/USD. Koruna slábla i na páru se zlotým. Na konci obchodní seance se kotovala na 6,067 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se v pátek dařilo. Forint si začal připisovat výrazné zisky již v průběhu dopoledne a v pozdních odpoledních hodinách se obchodoval na 311,8 HUF/EUR. Momentálně je tak na nejsilnějších hodnotách od začátku prosince. Zlotý posílil k hladině 4,442 PLN/EUR, ale poté část zisků odevzdal zpět. Kolem 17. hodiny se pohyboval na 4,457 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru měl na konci minulého týdne navrch americký dolar, který se během odpoledne podíval k úrovni 1,08 USD/EUR. V závěru evropské obchodní seance se eurodolar kotoval na 1,085 USD/EUR. Tento týden může být na trzích celkem rušno. V druhé polovině týdne budou zveřejněny důležité statistiky ze Spojených států, a ve středu americká centrální banka (Fed) zakončí dvoudenní zasedání. Toto zasedání bude pro Fed první v letošním roce. Fed na posledním jednání v prosinci přistoupil k dlouho očekávánému zvýšení úrokových sazeb. Od středečního jednání se neočekávají žádné významné změny. Vzhledem k vysoké volatilitě na finančních trzích a potenciálním rizikům vyplívajících z turbulencí v Číně a propadu cen ropy je velmi nepravděpodobné, že by Fed v takovémto klimatu chtěl dále zvyšovat sazby.

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO index podnikatelské nálady (leden)
  • Eurozóna: Projev prezidenta ECB M. Draghiho
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností