ČR:Souhrnný indikátor důvěry v domácí ekonomiku v lednu oproti prosinci mírně vzrostl o 0,1 bodu na hodnotu 99,2, když důvěra se zvýšila mezi spotřebiteli, zatímco důvěra podnikatelů (především v průmyslu) lehce poklesla.
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI v lednu podle předběžného odhadu poklesl na 54,3 bodu z prosincových 54,4 bodu.
Velká Británie: Aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy (vystoupení z EU) musí podle britského nejvyššího soudu nejprve schválit parlament.
USA: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu v lednu vzrostl na 55,1 bodu. Prodeje starších domů v prosinci poklesly o 2,8 % m/m na 5,49 mil. v přepočtu za celý loňský rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru pokračovalo na spotovém trhu obchodování těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Na termínovém trhu (roční forward) koruna stagnovala – zajištění proti posílení koruny je nejlevnější od začátku letošního roku. Včera zveřejněná data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že důvěra v domácí ekonomiku na začátku letošního roku mírně vzrostla a to především mezi spotřebiteli. Spotřebitelé jsou ve vztahu k letošnímu roku pozitivní, očekávají však rychlejší růst cen. Naopak k mírnému snížení důvěry došlo mezi průmyslovými podniky, kde zároveň došlo k lehkému poklesu využití výrobních kapacit. K měnové politice ČNB se vyjádřil člen bankovní rady V. Benda, který zopakoval, že k ukončení intervenčního režimu dojde pravděpodobně v polovině letošního roku a to v závislosti na ekonomických podmínkách. Záporné úrokové sazby nejsou podle Bendy preferovanou variantou ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v úterý opět přiblížila na dohled několika haléřů hladině 25 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování pod hladinou 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru včera pohyboval kolem úrovně 310 HUF/EUR. Zasedání Maďarské centrální banky se obešlo bez překvapení, když hlavní úroková sazba byla ponechána na hodnotě 0,9 %. Obchodování polského zlotého vůči euru opět oscilovalo kolem hladiny 4,37 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během úterý obchodovalo v rozmezí 1,072 – 1,077 USD/EUR. Euru příliš neuškodil mírně horší výsledek indexu PMI za eurozónu, když slabších výsledků jsme se dočkaly z Německa, zatímco čísla z Francie překonala očekávání. Odpoledne dolaru nepomohla data z americké ekonomiky – lepší index PMI, lehce horší čísla z trhu nemovitostí. Administrativa D. Trumpa se v tomto týdnu opět vyjádřila k příliš silnému kurzu americké měny. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že historicky většinou platilo, že silné USA měly i silný kurz dolaru.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (leden)