Akcenta top

Ranní zprávy 25.10.2013

Ranní zprávy 25.10.2013

Klíčové události

  • ČR: Důvěra v domácí ekonomiku se od května zvyšuje. V říjnu se index ekonomického sentimentu zvýšil o 1,4 bodů na 88,9 bodů a pohybuje se tak na nejvyšší úrovni od srpna 2011, uvedl statistický úřad. V průmyslu vzrostl index sentimentu na nejvyšší úroveň od března 2012, souběžně se zvýšila i podnikatelská důvěra na 89,0 bodů ze zářijových 87,5 bodů, která je nyní na 18-ti měsíčním vrcholu.
  • Eurozóna: Podmínky v soukromém sektoru byly v říjnu méně příznivé, uvedl průzkum Markit Economics. Kompozitní ukazatel, sledující data nákupních manažerů z průmyslu a služeb eurozóny se v říjnu snížil na 51,5 bodů z 52,2 bodů v září. Výrobní index PMI v říjnu vzrostl na 51,3 bodů ze zářijových 51,1 bodů.
  • USA: Bilance zahraničního obchodu vykázala v srpnu schodek ve výši 38,8 mld. dolarů, uvedlo ministerstvo obchodu. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu do 19. října snížil o 12 tisíc na 350 tisíc, uvedlo americké ministerstvo práce.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruně se včera dařilo jako jediné měně ve svém regionu. Vůči euru posílila z úrovní kolem 25,80 CZK/EUR do pozdního odpoledne k hladině 25,71 CZK/EUR a umazala tak ztráty z předchozího dne. K ziskům koruny mohly dopomoci i výsledky nových dat z tuzemské ekonomiky. Vzhledem k opakované podpoře devizových intervencí zejména ze strany guvernéra ČNB Miroslava Singera není pravděpodobné skokové posílení domácí měny, nebo její výrazně silnější úrovně. Výhled na nadcházející týdny tak zůstává neměnný – koruna v pásmu 25,60 – 26 CZK/EUR. 
  • Vývoj na páru s americkým dolarem byl obdobný. Do konce obchodní seance domácí měna posílila k úrovni 18,62 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna také připsala znatelnější zisky a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,152 CZK/PLN.
  • Ze zbytku středoevropských měn zlotý i forint zprvu ztráceli, během odpoledne však své ztráty korigovali. Forint se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval nepatrně slabší na hladině 292,42 HUF/EUR, zlotý ukončil na hranici 4,177 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru se v průběhu včerejších obchodních hodin neprojevil žádný výraznější trend a kurz eurodolaru tak čelil pouze méně významným výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se společná evropská měna pohybovala mírně silnější na úrovni 1,38 USD/EUR.


Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (říjen)
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (září), Spotřebitelská důvěra (říjen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností