Akcenta top

Ranní zprávy 25.2.2016

Ranní zprávy 25.2.2016
CZ2016-02-25

Klíčové události


• Francie: Index spotřebitelské důvěry v únoru poklesl z 97 b. na 95 b.
• USA: Prodeje nových domů v lednu klesly o 9,2 % na 494000. MBA žádosti o hypotéku se v uplynulém týdnu snížily o 4,3 %.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Koruna včera na měnovém páru s eurem ztratila zhruba 2 haléře a na konci obchodní seance se pohybovala na 27,05 CZK/EUR. Pohyby kurzu budou v nadcházejících dnech velmi pravděpodobně nadále probíhat jen ve velmi omezeném rozsahu. Posílení koruny totiž brání Česká národní banka skrze svůj kurzový závazek, a nedopustí tak posun kurzu pod hranici 27 CZK/EUR. Na druhou stranu, prostor k oslabení koruna sice má, přesto však v současné době lze jen stěží najít důvody, proč by se měla přesunout k podstatně slabším hodnotám.  
• USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v první polovině dne nejdříve oslabila k 24,66 CZK/USD, poté se ale v odpoledních hodinách vrátila k původním hodnotám. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 24,51 CZK/USD. Velmi podobný scénář se u domácí měny odehrál i na páru se zlotým. V závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 6,18 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn dopadl jednoznačně nejhůře maďarský forint. Ten vůči euru nabral velké ztráty a odevzdal zisky, které si vydobyl na začátku týdne. V průběhu dne oslabil nad hranici 310 HUF/EUR a ukončil na 310,6 HUF/EUR. Zlotému se naopak zprvu dařilo a zamířil k úrovni  4,36 PLN/EUR. Během pozdního odpoledne tyto zisky umazal a posunul se zpět k 4,382 PLN/EUR.
• EURUSD: Euro na hlavním měnovém páru dopoledne ztrácelo k 1,096 USD/EUR. Odpoledne se směr eurodolaru obrátil a společná evropská měna své ztráty korigovala. Kurz se na konci evropské seance pohyboval na hranici 1,103 USD/EUR. Co se týče ekonomického kalendáře, tak ten byl včera téměř prázdný. Zveřejněny byly pouze lednové prodeje domů ve Spojených státech. Ty sice poklesly více, než se očekávalo, přesto se ale do vývoje eurodolaru významněji nepromítly. Dění na trhu bylo do značné míry ovlivněno nervozitou investorů, která se odvíjí převážně od dalších poklesů cen ropy a zhoršujícího se sentimentu vůči ekonomice eurozóny. 


Očekávaná data a události  


• Německo: Harmonizovaná inflace (leden), GfK Index spotřebitelské nálady (březen)
• Eurozóna: Harmonizovaná inflace (leden), Peněžní zásoba M3 (leden)
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (leden), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), FHFA index cen domů (prosinec), Projev členů Fedu
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností