Eurozóna: Spotřebitelské ceny v lednu poklesly o 1,0 % m/m a vzrostly o 1,4 % r/r.
Německo: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí po zpřesněném odhadu oproti 3. čtvrtletí stagnoval a vzrostl o 0,9 % r/r. Index podnikatelského klimatu Ifo v únoru poklesl na 98,5 z lednových 99,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru v závěru minulého týdne pohybovala v okolí hladiny 25,65 CZK/EUR. Nadcházející týden bude na domácí makroekonomická data výrazně bohatší než ten předchozí, když již dnes dopoledne Český statistický úřad zveřejní vývoj cen výrobců v lednu a rovněž únorové ukazatele spotřebitelské a podnikatelské důvěry.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pátek pohybovala především v pásmu 22,60 - 22,70 CZK/USD a vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování těsně nad hladinou 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v závěru minulého týdne lehce oslabil a během odpoledne se pohyboval kolem hladiny 318 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru pokračovalo v rozmezí 4,33 – 4,34 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme se ani v pátek žádných výraznějších pohybů nedočkali a obchodování bylo vymezeno úzkým pásmem 1,132 – 1,135 USD/EUR. Německý statistický úřad i po zpřesnění potvrdil, že se německá ekonomika v závěrečném čtvrtletí loňského roku jen těsně vyhnula hospodářské recesi. Zatímco domácí poptávka především v podobě investic a vládních výdajů přispívala k růstu HDP kladně, tak příspěvek zahraničního obchodu byl negativní. Zatímco údaj o HDP je číslem minulosti, tak únorový index podnikatelské nálady Ifo je z pohledu aktuálního vývoje německé ekonomiky zajímavější. Z tohoto pohledu není vůbec pozitivní zprávou, že podnikatelská nálada v únoru opět poklesla, a to již šestým měsícem v řadě. Ze sektorového pohledu poklesla nálada ve zpracovatelském průmyslu, ve službách i ve stavebnictví, když výjimkou byl pouze mírný nárůst důvěry v obchodu. Bohužel se ukazuje, že slabší čísla z německé ekonomiky budou mít spíše déletrvající než dočasný charakter, což není pozitivní informace pro ČR, pro eurozónu a výsledně ani pro Evropskou centrální banku.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (únor), Index cen průmyslových výrobců (leden)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (leden)
USA: Index národní aktivity podle pobočky Fedu v Chicagu (leden), Index výrobní aktivity z okolí Dallasu (únor)