ČR: Česká republika měla v roce 2015 podle poměru dluhu k HDP sedmé nejnižší zadlužení veřejných financí v Evropské unii. Celkový dluh vládních institucí klesl na 41,06 % HDP.
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu vzrostl z 50,7 b. na 51,9 b. Index PMI ve službách v dubnu poklesl z 55,1 b. na 54,6 b.
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru se v dubnu snížil z 51,6 b. na 51,5 b. Index PMI ve službách se v dubnu zvýšil z 53,1 b. na 53,2 b.
USA: Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu poklesl z 51,5 b. na 50,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v závěru týdne vůči euru nejdříve lehce oslabila k hladině 27,05 CZK/EUR, poté se však vrátila k 27,03 CZK/EUR. Naše očekávání pro vývoj kurzu zůstávají i pro tento týden stejné, tedy obchodování bude nejspíše pokračovat v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Ekonomický kalendář s novými daty z domácí ekonomiky byl v pátek prázdný, a ani dnes nenabídne žádné důležité novinky.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem v reakci na dění na hlavních trzích slábla. Zatímco ráno se obchodovalo kolem úrovně 23,92 CZK/USD, tak v pozdních odpoledních hodinách se kotovala na 24,05 CZK/USD. Koruně se vůči zlotému podařilo navázat na čtvrteční posilující trend a do závěru odpoledne se přesunula k 6,213 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn připoutal pozornost polský zlotý, který rozšířil ztráty ze čtvrtka a do konce obchodní seance oslabil k hladině 4,36 PLN/EUR. Zlotý se tak dostal na nejslabší hodnoty od druhé poloviny února. Forint čelil mírným výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se pohyboval lehce slabší na 310,3 HUF/EUR.
EURUSD: Společná evropská měna na konci týdne na hlavním měnovém páru ztrácela a evropskou seanci uzavřela na úrovni 1,124 USD/EUR. Co vedlo k oslabení eura? Především dva důvody. Jednak se do vývoje na trhu promítaly dozvuky ze čtvrtečního jednání Evropské centrální banky; a jednak všechny evropské indexy nákupních manažerů, ať už z Německa nebo celkově z eurozóny, zaostaly za očekáváními. Nervozita na trzích bude pravděpodobně přetrvávat i tento týden, jelikož ve středu nás čeká zasedání americké centrální banky (Fedu). Fed s úrokovými sazbami zatím nejspíše hýbat nebude, nicméně mohl by upravit makroekonomický výhled a zároveň naznačit, zda případně oddálí očekávaný červnový úrokový „hike“.