ČR:Index ekonomického sentimentu v květnu poklesl z 100,1 b. na 99,2 b.
Německo:Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +0,3 % k/k a +1,6 % r/r. GfK index spotřebitelské nálady v červnu poklesl ze 10,8 b. na 10,7 b.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 234 tisíc. FHFA index cen domů v březnu +0,1 % m/m. Prodej existujících domů v dubnu: 5,46 mil.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na domácí měnu opět doléhaly prodejní tlaky, kterým minimálně v dopoledních hodinách čelil opět celý středoevropský region. Do konce obchodní seance se pak koruně podařilo téměř veškeré ztráty umazat a vrátila se k 25,79 CZK/EUR. Ekonomický kalendář nenabídl čerstvé novinky z domácí ekonomiky a nenabídne je ani dnes. Důležitější aktualizované statistiky budou na programu až začátkem června.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem vystřídala pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se kotovala na 21,97 CZK/USD. Vůči zlotému v průběhu dne převážně ztrácela, posléze se jí ale podařilo veškeré ztráty umazat a ukončila na 5,99 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polský zlotý vůči euru v první polovině dne posiloval k hranici 4,29 PLN/EUR, poté však obrátil směr, zisky umazal a uzavřel s mírnou ztrátou na v blízkosti 4,31 PLN/EUR. Maďarský forint dále rozšířil ztráty a v závěru odpoledne se pohyboval u 319,5 HUF/EUR. Forint je doprovázen výrazným oslabujícím trendem již více jak měsíc, nicméně MNB dle jejího vyjádření po úterním zasedání nevnímá slabý forint jako důvod ke znepokojení.
EURUSD: Euru se včera dařilo korigovat část předchozích ztrát a do konce evropské seance posílilo k 1,173 USD/EUR. Vývoj na eurodolaru nebyl ani tolik o pozitivním sentimentu vůči euru jakož spíše o dalších geopolitických obavách, které silně doléhaly na dolar, a to konkrétně vztahu mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Prezident USA Donald Trump totiž zrušil diplomatické setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem a pohrozil, že pokud se KLDR rozhodne pro „lehkomyslnou odezvu“, Spojené státy jsou připraveny na vojenskou odpověď.
Očekávaná data a události
Německo: Ceny dováženého zboží (duben), IFO index podnikatelské nálady (květen)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (květen)