Akcenta top

Ranní zprávy 25.6.2013

Ranní zprávy 25.6.2013

Klíčové události

  • ČR: Důvěra v domácí ekonomiku se v červnu opět nepatrně zlepšila. Indikátor ekonomického sentimentu vzrostl o 0,5 bodů na 87,7 bodů, uvedl statistický úřad. Ve stejném období před rokem se ukazatel pohyboval na hranici 86,9 bodů. V průmyslu se indikátor důvěry meziročně zhoršil. Ve stavebnictví se důvěra opět snížila a klesla na rekordní minimum. Hodnocení celkové poptávky se na druhou stranu zlepšilo. Index podnikatelské důvěry se v červnu zvýšil o 0,4 bodů na 84 bodů. Prezident Miloš Zeman po jednání tripartity uvedl, že dnes jmenuje předsedu úřednické vlády. Prezident věří, že vláda odborníků, kterou plánuje jmenovat, bude sestavena z řad zástupců jak odborů, tak zaměstnavatelů. V přechodné vládě by Miloš Zeman uvítal i členy předchozí vlády. Úřednickou vládu však nepreferuje žádná ze stávajících parlamentních stran, ty dávají přednost předčasným volbám.
  • Německo: Podnikatelská důvěra se mírně zlepšila. Index podnikatelského klimatu Ifo stoupl o 0,2 bodů na 105,9 bodů, uvedl červnový průzkum ekonomického institutu Ifo. Ve stejném období loňského roku se index pohyboval úrovni na 105,1 bodů.
  • USA: Podmínky výrobních podniků oblasti Dallas se v červnu zlepšily. Index aktivity vzrostl o 6,5 bodů z 10,5 bodů v květnu, uvedl průzkum Federální rezervní banky Dallas. Růst produkce zrychlil a byl nejvyšší od března 2011.

Vývoj na devizovém trhu

  • Korunu doprovázely na začátku týdne výkyvy na obě strany, v ranních hodinách kurz oslabil k hladině 25,90 CZK/EUR, začátkem odpoledne však otočil trend a koruna posílila do pozdních odpoledních hodin k hladině 25,81 CZK/EUR. Na páru s dolarem byly pohyby koruny nevýrazné, většinu dne se držela v úzkém 10ti haléřovém pásmu 19,70 – 19, 80 CZK/USD. Kolem 17 hodiny se obchodovala za 19,71 CZK/USD.
  • Zbylé středoevropské měny se v pondělí obchodovaly pouze s velice nízkou volatilitou, forint v závěru seance ukončil v nepatrném zisku na úrovni 298,75 HUF/EUR. Zlotý se ke konci odpoledne kotoval na blízké hladině z předchozího dne, tedy na 4,341 PLN/EUR.
  • Ani na hlavním měnovém páru se během včerejší seance neobjevil výraznější trend, kurz se po značnou část dne pohyboval do strany a osciloval kolem hranice 1,31 USD/EUR. Kolem 17 hodiny se dolar vůči euru kotoval v mírném zisku na úrovni 1,309 USD/EUR. 

Dnešní očekávaná data a události

  • Polsko: Maloobchodní prodej (květen), Míra nezaměstnanosti (květen)
  • Maďarsko: Rozhodnutí o úrokové sazbě (červen)
  • Eurozóna: Projev prezidenta ECB Draghiho
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen), Spotřebitelská důvěra (červen), Prodeje nových domů (květen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností