Akcenta top

Ranní zprávy 25.6.2014

Ranní zprávy 25.6.2014

Klíčové události

  • ČR: Index spotřebitelské důvěry se v červnu zvýšil na -2,8 bodů z květnových -4,0 bodů. Český statistický úřad uvedl, že hodinová produktivita práce v posledních pěti letech stagnuje. Jedna odpracovaná hodina v minulém roce odpovídala vytvořené hodnotě, která byla srovnatelná s rokem 2008. 
  • Maďarsko: Centrální banka MNB snížila úrokové sazby podle očekávání z 2,4 % na nové rekordní minimum 2,3 %. 
  • Německo: IFO Index podnikatelského klimatu v červnu dosáhl 109,7 bodů.
  • USA: Spotřebitelská důvěra v červnu vzrostla na 85,2 bodů. Prodeje nových domů v květnu +18,6 % m/m. Index výrobní aktivity richmondského Fedu v červnu klesl na 3 body z květnových 7 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna se včera vůči euru pohybovala na nepatrně silnějších hodnotách. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 27,42 CZK/EUR. Obchodování se během dne obešlo bez jakéhokoliv trendu. Nejvýznamnější událostí tohoto týdne bude zítřejší zasedání ČNB. Nelze však očekávat, že by jednání bankovní rady mělo na vývoj koruny významnější dopad.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem čelila výkyvům na obě strany. V první polovině dne posílila k úrovni 20,12 CZK/USD, odpoledne však své zisky umazala a ukončila na 20,17 CZK/USD. Koruna vůči zlotému stagnovala kolem hranice 6,60 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forint na zasedání centrální banky a snížení úrokových sazeb nijak výrazně nezareagoval. V pozdních odpoledních hodinách se kotoval mírně slabší na úrovni 305,5 HUF/EUR. Zlotý v průběhu dne také nezaznamenal žádnou zásadnější změnu. Kolem 17. hodiny se pohyboval nepatrně silnější na hladině 4,151 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Euro na hlavním měnovém páru v dopoledních hodinách posílilo. Během pozdního odpoledne došlo ke korekci kurzu a eurodolar uzavřel de facto beze změny na hodnotě 1,359 USD/EUR. Svou roli sehrála i data ze Spojených států, která pro americký dolar vyzněla příznivě a pomohla mu umazat denní ztráty. Kurz by dnes mohl znatelně rozhýbat především výsledek HDP Spojených států.

Očekávaná data a události

  • Německo: GfK Index spotřebitelské nálady (červenec)
  • USA: Jádrové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen), Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností

Zastavení obchodů a transakcí do Ruska a Běloruska

 

Vážení klienti,

vzhledem k válce na Ukrajině nebude od 21. března 2022 docházet k realizaci plateb s ruskými a běloruskými partnery/bankami.
 
Omlouváme se za případné komplikace.
 
Vaše AKCENTA CZ