Německo:Index PMI za výrobní sektor v červnu poklesl z 56,9 b. na 55,9 b. Index PMI ve službách v červnu vzrostl z 52,1 b. na 53,9 b.
Eurozóna:Index PMI ve službách v červnu vzrostl z 53,8 b. na 55 b. Index PMI za výrobní sektor v červnu poklesl z 55,5 b. na 55 b.
USA:Index PMI ve službách v červnu poklesl z 56,8 b. na 56,5 b. Index PMI za výrobní sektor v červnu poklesl z 56,4 b. na 54,6 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v pátek během dopoledne mírně posilovala k 25,76 CZK/EUR, odpoledne pak tyto zisky umazala a posunula se do červených čísel k 25,84 CZK/EUR. Hlavní událostí tohoto týdne bude středeční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). V posledních týdnech se zvýšila pravděpodobnost, že ČNB zvýší sazby již na tomto červnovém zasedání, byť z nastíněného vývoje úrokových sazeb 3M PRIBOR připadá zvýšení sazeb až na přelom roku. Rozhovory s centrálními bankéři naznačily, že se stále větší část bankovní rady přiklání k výrazně dřívějšímu růstu sazeb, a vidíme tak červnové zvýšení hlavní úrokové sazby na 1,00 % jako o něco pravděpodobnější variantu, než že ČNB se sazbami hýbat nebude. Jaké jsou důvody, proč podle nás ČNB zvýšení sazeb přeci jen schválí? V první řadě je nutné zmínit slabší kurz koruny vůči euru oproti makroekonomické prognóze ČNB a přehřívající se pracovní trh s téměř dvouciferným růstem nominálních mezd a rekordně nízkou nezaměstnaností. Předchozí dva argumenty by měly převážit nad skutečností, že domácí ekonomiky letos pravděpodobně zpomalí o něco více, než uvádí prognóza ČNB. Problém by naopak neměl být se spotřebitelskou inflací, která v květnu zamířila nad 2 % a jejíž jádrová složka se v letošním roce stabilně nachází těsně pod 2 %.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v dopoledních hodinách posilovala k 22,08 CZK/USD, poté zisky korigovala zpět k 22,21 CZK/USD. Vůči zlotému se kolem 17. hodiny pohybovala u 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint si vůči euru polepšil k hladině 313,6 HUF/EUR. Polský zlotý nejdříve posiloval k 4,311 PLN/EUR, posléze se vrátil k 4,324 PLN/EUR.
EURUSD: Eurodolar v závěru týdne vystřídal pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se kotoval v blízkosti 1,163 USD/EUR. To, co v loňském roce vypadalo jako plané plašení, začalo na začátku letošního roku dostávat konkrétnější obrysy a nyní se stává realitou. Ano, naplno se rozjíždí spirála obchodního protekcionismu, a to primárně mezi USA a Čínou. V této souvislosti lze dokonce mluvit o začátku obchodní války. Špatnou zprávou je navíc, že podobný vývoj nelze úplně vyloučit ani mezi USA a EU.