Akcenta top

Ranní zprávy 25.7.2013

Ranní zprávy 25.7.2013

Klíčové události

  • ČR: Spotřebitelská důvěra v červenci klesla na -20,5 b. z -19,0 b., podnikatelská důvěra zůstala beze změny na 0,9 b. 
  • Německo: Index nákupních manažerů PMI ve službách za červenec rostl z 50,4 b. na 52,5 b. , ve zpracovatelském sektoru se index zvýšil z 48,6 b. až na 50,3 b.
  • Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI v červenci vzrostl z 48,7 b. na 50,4 b.
  • USA: Objem hypotečních žádostí se v minulém týdnu opět snížil, úrokové sazby však poprvé od května poklesly. Podle týdenního průzkumu celonárodní bankovní asociace do 19. července oslabil kompozitní index o 1,2 %. Byl to desátý pokles během jedenácti týdnů.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna během včerejší obchodní seance opět stagnovala. Obchodování vůči euru probíhalo převážně v úzkém pásmu 25,85 – 25,95 CZK/EUR. Kolem 17 hodiny se kotovala na hladině 25,85 CZK/EUR. Zvýšenou volatilitu na trhu nevyvolila ani nová data z tuzemska. Nadále je nepravděpodobné, že by koruna k euru v nadcházejících týdnech výrazněji posílila (řádově o několik desítek haléřů). Pokud by se koruna přece jen podívala k silnějším hodnotám, centrální bankéři by se ji snažili dostat zpět k současným úrovním. Daleko pravděpodobněji se jeví stagnace koruny v blízkosti hladiny 26 CZK/EUR. Vyloučit nelze ani její další oslabení výrazněji nad 26 CZK/EUR.
  • Na páru s dolarem koruna včera čelila výkyvům na obě strany. Nejdříve oslabila do začátku odpoledne těsně pod hranici 19,65 CZK/USD, vzápětí své ztráty korigovala a zamířila k úrovním pod hladinou 19,55 CZK/USD. V závěru odpoledne se kurz pohyboval na hranici 19,57 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu se nedařilo jak forintu, tak zlotému. Forint opět pokračoval v oslabujícím trendu, který jej doprovází víceméně již 2 týdny. V závěru seance se pohyboval na hranici 296,15 HUF/EUR. Zlotý včera ukončil na 4,226 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru euro od ranních hodin zamířilo ke svým maximům za posledních 6 týdnů, tedy k hladině 1,325 USD/EUR. Během odpoledních hodin však eurodolar obrátil trend a dolaru se podařilo umazat své denní ztráty. Kolem 17 hodiny se obchodovalo na úrovni 1,32 USD/EUR. Na vývoj kurzu mohla mít vliv i nová pozitivní data jak z eurozóny, tak ze Spojených států.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (červenec)
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností